Свързани новини

15.10.2014 17:31

И ДА, И НЕ! Двете фукли – ретрото е добро, но не винаги

Видян 5672 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна
Двете фукли беше първата от типа уютни сладкарници в София, които сега – над 20 години по-късно, вече са безчет. Какво имаме предвид? Те нито са по соц - сиви и мижави, с гаднички сиропирани торти с розички, клисави баклави и боза, каквито бяха повечето в началото на 90-те, нито са тип Виенски салон – нафукани, с мяра или без мяра, евро- или псевдоевро. Нещо домашно, не само при направата на сладкишите, но и при обстановката с повечко дърво и дантели,  бележеше малката сладкарница на ул. Кърниградска и я направи хит. Ако помним правилно, чисто по български, двете фукли се разделиха и едната се превърна в идеолог и собственик на 100 грама сладки. Другата запази марката. Но я пренесе на доста по-безличен адрес: бул. Христо Ботев. Там помещението е приветливо и светло заради големите витрини, не е на улицата, а една идея по-високо в бивш партерен апартамент. Ала атмосферата не е същата. Отблясъците на метал идват в повечко. Също и сладкиши. Ако нещо се е харесвало преди повече от 20 години, когато вкусът е бил съвършено различен, а конкуренция на практика не е съществувала, днес нещата стоят по коренно различен начин. Ретрото хем е на мода, хем се харесва у нас, ала не винаги. Вместо да наблягат на топлите есенни пайове, с които се прочуха в София и я научиха да ги яде вместо соц кексовете, те са пренебрегнати на витрината заради сладкиши като трюфелната торта. Тя не е лоша, ала е далеч от онова, което се търси – прекалено е тежка, прекалено маслена, прекалено голяма, прекалено геометрична. Само един поглед по сладкарските витрини на заведенията, които правят модата в бранша като Конфети, Орсети, че и 100 грама сладки, говорят на различен език. И със сигурност нещата им изглеждат много по-изискани и са доста по-обрани по вкус, както се иска от публиката.



Етикети
, ,
Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.

Възрастният шеф в полицията я поглежда и пита:

- Ще ви задам няколко въпроса. Колко е две по две?

- Ъъъъ, четири.

- Добре. Корен квадратен от 100?

- Ами, десет!

- Отлично. Кой е убил Ботев?

Блондинката замълчава.

- Не знам, - накрая казала тя.

- Добре, помислете и елате утре

Блондинката се обажда на приятелка. Тя я пита:

- Взеха ли те на работа?

- Не само, че ме взеха, но вече ми поръчаха и разследване на убийство!

към хороскоп хороскоп

стрелец