27.07.2023 12:12

Пак отказаха регистрация на ОМО Илинден, искат да се учи македонски език у нас

Видян 2682 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Македонистката организация ОМО Илинден получи нов отказ да бъде регистрирана като сдружение. В Агенцията по вписванията е било подадено заявление от председателя Кирил Тилев, но получил отказ, обжалван след това в Окръжния съд в Благоевград.


Магистратите потвърдиха отказа на Агенцията. Според Устава на сдружението, учредено от шестима души, ОМО Илинден щяла да се бори за „защита на македонското национално нематериално културно наследство, което е подложено на геноцид от страна на българските културни институции“.


Омовци искат и да създават ансамбъл за популяризиране на македонското певческо изкуство и съхранение на македонския фонд от народни песни.


Друга цел, която си поставят е „в основното и средното образование в България да се въведе изучаване на македонски език и история“, както и да се осигури директно приемане на радио и телевизионни емисии на македонски език от РС Македония“. Щели да се борят и за социалната интеграция и личностната реализация на македонците в България, както и да имат достъп до печата, радиото и телевизията, за да излагат своята история и култура, а също така да имат право на отговор при пропагандна манипулация към македонската история и култура.


Съдът обаче установи, че сдружението е предвидено да развива дейност в частна полза, а в устава му има цели, касаещи неопределен, широк и неограничен кръг от лица, което означава, че ще развива дейност в обществена полза. Това води до объркване дали е в частна или в обществена полза и заради това съдът потвърди отказ от регистрация.


Все повече замирисва на сепаратизъм.


Снимка: infomreja.bg



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Възрастна дама иска да паркира колата си. Намества се между колите и блъска предната кола. След това блъска и задната.

Към нея бавно се приближава полицай и пита вежливо:

- Мадам, по слух ли паркирате?

към хороскоп хороскоп

лъв

Вниманието ви ще бъде изцяло насочено към дома и семейните въпроси


Вниманието ви ще бъде изцяло насочено към дома и