В НС бе открита изложбата графика „Софийски офорти – разходка в миналото“

Свързани новини

11.09.2025 09:23

Откриха изложба с творби на известния украински график Василий Мироненко в НС

Видян 1922 пъти | Коментари 0
Гласували 2 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

В навечерието на Деня на София – 17 септември, и празника на Светите мъченици София, Вяра, Надежда и Любов в Народното събрание беше открита изложбата графика „Софийски офорти – разходка в миналото“. Експозицията, която е посветена на празника на столицата и е реализирана по инициатива на председателя на парламентарната Комисия по външна политика Йорданка Фандъкова, в сътрудничество с Посолството на Украйна, представя 14 творби на известния украински график Василий Мироненко. Те са вдъхновени от пътуването му до България през средата на миналия век.


Творческият път на автора е свързан с Харкив и Харкивския художествен институт. Като един от най-добрите гравьори в Източна Европа, авторът участва в редица републикански и чуждестранни изложби. Показаната колекция от картини е предоставена с любезното съдействие на председателя на Градското дружество за българска култура в Харкив Володимир Саленков.


София, нашият град, е не само столица на България, но и символ на духовност, толерантност и културно многообразие, отбеляза председателят на Комисията по външна политика Йорданка Фандъкова. По думите й офортите на Василий Мироненко, създадени преди близо седем десетилетия, са не само художествено наследство, но и свидетелство за дълбокото му вълнение от красотата на България и по-специално на столицата. 


Председателят на Комисията по външна политика в парламента подчерта значимостта на показаните произведения като мост между миналото и настоящето, както и непреходната връзка на българския с украинския народ. Днес, когато светът е изправен пред сложни предизвикателства, тази изложба ни напомня, че изкуството е универсален език, който ни обединява и ни дава вяра, надежда, любов и мъдрост да живеем в мир и разбирателство, добави Йорданка Фандъкова. Тя изрази надеждата си, че в тежкото време за Украйна изкуството и културата са в състояние да дадат вяра, че справедливостта е възможна и мирът ще възтържествува.


Посланикът на Украйна в Република България Олеся Илашчук посочи, че експозицията утвърждава традициите на дълбоко уважение и приятелство между двете страни, както и възхищение към красотата на град София. Украинско-българските художествени и културни връзки имат вековна история още от времето на Киевска Рус и Първото българско царство, допълни тя. Олеся Илашчук отправи благодарност към българските народни представители за последователната им подкрепа за украинския народ в борбата му да запази собствената си държава и национална идентичност.


На събитието присъстваха още депутати, общински съветници в Столичния общински съвет, представители на дипломатическия корпус, експерти в областта на изобразителното изкуство и журналисти.


 


Наталия Каменова


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

Първи случай на ебола е регистриран в Европа

Първи случай на ебола е регистриран в Европа

Първи случай на ебола в Европа е ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Най-късият политически виц

 "Влезли в един бар Владо Николов журналистът, преподавателят, треньорът и финансистът…"

Виктор Димчев

към хороскоп хороскоп

стрелец

Денят изисква уединение и презареждане на батериите

Денят изисква уединение и презареждане на батериите.