Свързани новини

21.01.2013 16:20

България отчита най-ниската раждаемост от 1945 г. насам

Видян 2923 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

21 януари е обявен за ден на родилната помощ и на акушерките и гинеколозите. Статистика показва, че раждаемостта в България за 2012 г. е рекордно ниска. През миналата година в страната са се родили общо 62 000 бебета, чийто брой е най-малък от 1945 г. до днес, съобщи в. Доктор.


През 2011 г. новородените са били 71 000. Тази тенденция на намаляване на раждаемостта е свързана не само с условията на живот у нас, с възможностите за реализация и кариера при жените, както и с влошаването на икономическите условия за отглеждане на децата, коментира пред в. "Доктор" доц. Елица Димитрова от Института за изследване на населението и човека.При сегашните неблагоприятни демографски обстоятелства всяко родено у нас дете би трябвало да се обгражда със специални грижи. Дори по чисто прагматични съображения то трябва да расте здраво и образовано, допълва доц. Димитрова.


Според социолози, за да има възпроизводство една нация, всяка жена трябва да роди 2,1 деца, т.е. всеки 10 жени трябва да родят 21 деца. В момента нашият показател е двойно по-нисък от други европейски държави с много по-висок стандарт на живот.


Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на ”бабите” - жените, които помагат при раждане, както и на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са “бабували” на родилките. Децата – най-важното в живота ни, са тачени от предците ни. Важно било да се раждат здрави, хубави и умни деца. Бабите, които израждали деца, били на специална почит.


В днешно време ролята на бабите е поета от акушер-гинеколозите, които се грижат от момента на зачеването на жената до появата на бебето й на бял свят.


Още щом жената забременее, върху нея се стоварват негативни стереотипи и очаквания по повод на предстоящото майчинство. От цялото това количество ужаси е просто удивително, че жените продължават да раждат, а децата успяват да пораснат като здрави и нормални хора. Раждането не е само тайнство, но и работа – физическа и психическа. Никой друг не може да роди нашето дете. Още повече, че днес всяка родилка има възможността да избере клиниката, лекарския екип и начина на раждане. Според акушер-гинеколози естественото раждане е перфектният начин за появата на бебето.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

По улицата върви блондинка. Едната и гърда изскочила от блузата. Всички ахкат и охкат, и само един полицай намира в себе си мъжество да й каже:

- Госпожо, защо сте в такъв вид на обществено място!?

Тя си поглежда гърдата и възкликва:

- Ужас! Забравила съм си детето в автобуса!

към хороскоп хороскоп

водолей