Свързани новини

06.06.2025 14:06

Кой е положителният егоизъм, наричан асертивност или как да бъдем наясно със себе си

Видян 10859 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Егоизмът не е нещо изначално лошо. Напротив, може да бъде положително. Психолозите го наричат „асертивност”, което в превод може да рече „уточненост”, "ясноста" – т.е. да бъдем наясно със себе си. Даваме лайфхак как да го постигнем, така че да живеем в хармония и със себе си, и с другите, за да бъдем истински щастливи.


Първият лайфхак, който се дава за постигане на асертивност е да се договорим за всичко със себе си. Т.е. дотолкова сме наясно какво искаме, от какво точно имаме нужда, че по този начин, с изясняването на нещата, като с магическа пръчка и за добро се лишаваме от своите дефиците – така експертите наричат комплексите.


Ако сторим това, ние вече ще можем да делим и конфликтите на положителни и отрицателни. Положителните са градивните, казано латинизирано – конструктивните, а отрицателните са деструктивните. Научаваме се да спорим и да критикуваме, така че от комуникацията ни да има полза за нас, а в такъв случай ще постигаме златното плавило на бизнеса – ситуацията да бъде финализирана като „уин-уин” – печеливша и за двете страни.


Как се постига това реално?


Техниката е обезоръжаване при комуникация: слушаме с искрен интерес и внимателно другата страна, търсим и намираме истината / полезното в насрещното мнение, като го оценяваме и външно, а после го използваме. Не търсим собственото си налагане на всяка цена. А то идва естествено и благодарение на доброто ни отношение.


Т.е. във всяка комуникация и всяка ситуация ПЪРВО ТЪРСИМ СВОЯ ИНТЕРЕС  с уважение към другия, а не с агресия, която многократно сме казвали, че е белег на страх и неравновесие.


ВТОРО СИ ГАРАНТИРАМЕ СВОБОДА НА ДЕЙСТВИЕТО.


Много важно за осигуряването и на двете условия е да преодолеем своята инфантилна и вродена пиедестализация – не е случайно, че в Библията ни препазват от нея, като ни призовават да нямаме идоли. Това погрешно е възприемано като налагане, не – това е облагородяване, освобождаване на човека от елементарната му първична реакция да преувеличава ролята / значението на някого или нещо за него лично.


Депиедестализацията води до по-устойчивия избор на реализма пред романтизирането, което също е проява на инфантилност – т.е. нерзялост.


Тези негативни начини на мислене водят до страх от самота, както асертивността ни показва как да не изпитваме, защото сме си самодостатъчни и, поради това, в много по-добра връзка с другите.


Ако в началото имаме трудности със следването на тези основни повели, най-лесно е, когато се чувстваме на кръстопът, да си правим – наум или на лист – списък на плюсовете и минусите на нещото или човека.


Това помага неприятните събития / ситуации, примерно раздяла, нараняване, болест, които ни оставят повече от очакваното свободно време, вместо да ги преминаваме с болка и самосъжаление, да ги превръщаме в източник на ново познание и самопознание, в резултат на възприемането му – на самоусъвършенстване, а оттам – на постигане на нови резултати. Те пък превръщат всеки в нов човек. Който създава за себе си нова и по-добра реалност.


 


Борис Ангелов



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:

- Какво значи това?

Той:

- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.

Тя:

- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!

 

към хороскоп хороскоп

водолей