03.12.2008 17:46

Олигарсите: Цоло Вутов Ловният олигарх и маркшайдерът, който (не) освети София

Видян 25021 пъти | Коментари 0
Гласували 18 рейтинг: 3.1667
много слаба слаба добра много добра страхотна

През последните няколко дни 19’ непрекъснато пише за светлината в София. Или по-скоро за нейната липса. Първо разузнахме, че тайно и полека осветлението на двумилионния град е било приватизирано от кметството миналата година. Сиреч Бойко Борисов не е виновен, че за разлика от Варна, Бургас и други селища, столицата тъне в мрак. Дори когато са светнати, лампите ни греят едва – едва, добре че са уличните витрини и реклами.


После разбрахме коя е и фирмата, приватизирала осветлението. Оказа се медодобивно предприятие от Етрополе. Ще кажете – че какво е общото между двата бизнеса.


За справка ви предоставихме и информацията, че фирмата Елаците мед е станала собственик не само на лампите, но и на пътното поддържане на София по времето на Софиянски и на Пътища и съоръжения. Общата сума на покупките е близо 40 милиона лева. Доста пари за общински предприятия, които дълги години не са били в най-цветущо положение. Дали е луд, който яде баница, или този, който му я дава?


Кой е човекът, със сигурност се питат всички софиянци?


Най-общо казано Цоло Вутов е един от ловните олигарси, редом с братя Димитрови. Онези, за които няколко пъти писахме покрай качеството им на купувачи по скандалната сделка на Драшков – брат в жк Стрелбище с фалшив подпис на Бойко Борисов. Компаниите, които гостуват в стопанисваните от този тип олигарси ловни стопанства, общо взето са едни и същи – президентът, генерали и тем подобни.


Цоло Вутов завършва Минно-геоложкия университет в София и започва кариерата си като маркшайдер в МОК „Елаците”. През 1981 г. става заместник-директор на дружеството. От 1982 г. до 1990 г. е научен сътрудник към КНИППИ „Нипроруда” в София, след което през 1990 г. участва в създаването на Геотехмин. До 1999 г. той изпълнява длъжността заместник-управител, а след това е избран за управител на компанията. През 1990 г. Цоло Вутов придобива второ висше квалификационно равнище във Висшата международна школа по маркетинг и мениджмънт към българо-френския център „Марком”. Председател е на Научно-техническия съюз по минно дело, геология и металургия в България. Член е на управителните съвети на:


Българската търговско-промишлена палата, Българската минно-геоложка камара,


Националния борд по туризъм, Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Цоло Вутов членува в Международната академия по минерални ресурси и в Академията на минните науки в Русия, както и в Световния минен конгрес.


Освен минните си фирми, е много активен и в пътните дела. Спряган бе за един от кандидатите за пристанището в Лом. В този град, също като в София, държи пътното поддържане, което контролира и в Берковица. Изобщо, СеверозападнаЛА България явно му е слабост. Даже взе банята в Берковица да я прави спа, което сигурно го е квалифицирало за съществуващия предимно в главите на членовете си Национален борд по туризъм – единствената непоканена от правителството организация в новата суперкомисия на бранша.


Интересен факт е, че за Вутов работи бившия шеф на НСО ген.Румен Миланов.


 “Сигурно не без протекции от високо 11 дивечовъдни станции, макар и формално държавни, са подписали договори за съвместна дейност с частни лица. Законът небрежно е допуснал такава възможност. Известни бизнесмени от години се възползват от нея. Договорите са еднотипни. Бизнесмените издържат основни дейности на стопанството, но в замяна контролират лова. Допълнителен бонус е, че могат да ловуват не само в събота и неделя, а в делнични дни. Така било по стандартите на международния лов”, пише в. Класа. И продължава: “За 11 стопанства, възползвали се от законовите вратички, се грижат финансово неколцина видни български бизнесмени и прибират част от приходите от лова. Ловците-парламентаристи знаят имената им наизуст и често ги цитират. Най-свежия пример е „Кормисош“ -стопанството, в което обича да ловува президентът Георги Първанов. Там той застреля вълк, а снимката от това събитие обиколи вестниците. Легендарната дивечовъдна станция е сключила договор за съвместна дейност с адвоката Тодор Батков. Самият Батков е страстен ловец и в това стопанство е уцелил едни от най-сериозните си трофеи - мечка-стръвница и огромен глиган. С договор за съвместна дейност е и дивечодвъдна станция „Витиня“. Тя се стопанисва от Цоло Вутов, собственик на „Геотехмин“ ООД. С по две дивечовъдни станции са и бизнесмените Валентин Златев и Емил Димитров. Златев стопанисва „Паламара“ и „Несебър“. Димитров пък е стъпил в „Ропотамо“ и „Шерба“. „Чекерица“ е на адвоката от Пловдив Тихомир Трендафилов, а „Черни Лом“ - на „Пътни строежи“ ЕООД”.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.

Възрастният шеф в полицията я поглежда и пита:

- Ще ви задам няколко въпроса. Колко е две по две?

- Ъъъъ, четири.

- Добре. Корен квадратен от 100?

- Ами, десет!

- Отлично. Кой е убил Ботев?

Блондинката замълчава.

- Не знам, - накрая казала тя.

- Добре, помислете и елате утре

Блондинката се обажда на приятелка. Тя я пита:

- Взеха ли те на работа?

- Не само, че ме взеха, но вече ми поръчаха и разследване на убийство!

 

 

към хороскоп хороскоп

овен

Сякаш служебните дела са поели властта над живота ви днес. Разбира се, важно е да свършите всичко и то по най-добрия възможен начин, както само вие можете, но не забравяйте и другите области на живота. А те могат да са много, много вълнуващи. Не се страхувайте да се срещнете с вътрешната си същност, това може само да ви направи по-силни и по-цялостни.