Свързани новини

11.02.2009 10:33

Лошата дисциплина и насилието са най-сериозните проблеми за учениците в София

Видян 2865 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Липсата на дисциплина и проявите на насилие са най-важните проблеми в училище според учениците в София, показва проучване на Институт “Отворено общество”, проведено в края на миналата година сред учениците от 3 до 12 клас в столичните училища, цитирано от БГНЕС. Тази оценка е особено силно изразена сред учениците от 5 до 7 клас. Над половината от анкетираните в тази възрастова група смятат, че най-важните проблеми в училище са “липсата на дисциплина” (60%); “агресията и насилието в училище” (58%); и наличието на “ученици, които си мислят, че всичко им е позволено” (53%). За сравнение едва 16% посочват като най-важен проблем “лошата материална база” и едва 18% “сложния за възприемане учебен материал”. Учениците от 8 до 12 клас класират сред трите най-важни проблема в училище и “безпомощността на учителите да се справят с реда” (40%).Близо една трета от учениците от 5 до 7 клас смятат, че в училище има голям риск за сигурността им (27%). Въпреки това училището наред с дома се възприема като едно от най-сигурните места от всекидневието. Най-голям риск за себе си учениците виждат на стадионите, в дискотеките и кръчмите и на улицата. Най-отблъскващото нещо в София обаче е мръсотията и боклука.Една трета от учениците в София планират да продължат образованието си в чужбина, докато близо 50 процента смятат да направят това в България.Данните се от изследване, осъществено от Институт “Отворено общество” – София в периода 17 ноември – 13 декември 2008 година. В изследването са обхванати 3033 софиски ученици от 128 училища - 573 ученици от 3 и 4 клас, 813 - от 5 до 7 клас, 1647 - от 8 до 12 клас. Анкетирани са и 2130 родители. Максималната грешка за групата от ІІІ-ІV клас е 4%, за V-VІІ клас е 3.4%, за VІІІ-ХІІ клас 2.4%.


Изследването е осъществено като част от инициативите в рамките на консултативния процес за формулирането на устойчиви политики на столичната община по отношение на децата в града. През 2008 година Столична община и Институт „Отворено общество” – София инициираха създаването на Консултативен съвет „Децата на София”, обединяващ отговорните държавни и регионални структури, неправителствени организации и експерти от научните среди, имащи отношение към реализирането на политика за повишаване благосъстоянието на децата. Една от основните задачи на Консултативния съвет е изработването на дългосрочна общинска програма за «Децата на София».



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

Порязов влиза в Черешката на тортата след Световното

Порязов влиза в Черешката на тортата след Световното

Актьорът Антон Порязов влиза в Черешката ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Млада семейна двойка е на излет в планината. Седнали са на тревата и си припомнят годините, в които още не са били женени. До тях си играе шестгодишният им син.

- Помниш ли, мила, на това място сме идвали преди седем години и точно тук правихме любов…

- Аз къде бях по това време, татко? – прекъсва го детето.

- Как да ти кажа, моето момче, на идване те носех аз, на връщане – майка ти!

към хороскоп хороскоп

близнаци

Ежедневните задачи ще изискват много повече енергия

Ежедневните задачи ще изискват много повече енергия