05.09.2008 11:21

Деликатес Сакарела или още за четенето

Видян 5233 пъти | Коментари 0
Гласували 2 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Не веднъж е казвано, писано и подчертавано, че когато пазаруваме трябва да четем етикетите на продуктите, за да знаем какво е съдържанието им. Това е съвсем правилно напътствие, но понякога е неосъществимо. Ето такъв случай.


На щанда за сирена в Била виждате малки спретнати пакетчета, на които пише "деликатесен продукт Сакарела". Искате да разберете какво е това. Няма да може. Пише само кога е пакетиран продуктът, колко е трайността му и цената, естествено.


Понеже цената е малко повече от 4 лева за килограм, може да експериментирате да вземете едно пакетче за лев и нещо. Все пак, като е на щанда за сирена, трябва да е нещо подобно и си заслужава да видите какво му е "деликатесното".


Истината е,че съдържанието е вкусно, макар и неизвестно какво. Напомня нещо средно между катък и сирене за мазане. Какво е точно, обаче знаят само в "Сакарела".


Оказва се, че "Сакарела" не е италианска марка, както сигурно сте предположилил заради характерното звучене на наименованието. Това е млекопреработвателно предприятие, създадено преди 10 години в Ямбол. Сега се досещате, че името идва от Сакар, нали.


В сайта на"Сакарела"се твърди, че продукцията им е одобрена за износ в ЕС и че работят с първокачествени суровини от образцови ферми, без примеси и стабилизатори (в скоби само отбелязваме, че "Сакарела"е и сред най-големите фирми за добив и производство на гранитни и мраморни изделия,но това е друга тема).


Впрочем, с лиценз от ЕС в България са само 16 от над 300 предприятия за млекопреработване. И тук е всъщност проблемът, от който деликатес "Сакарела" е само малък частен случай.


Проблемът е голямата разделителна линия България - ЕС. Значи тук може да се продава всичко (нищо че страната ни е член на ЕС), а в другите страни от ЕС - само продукти от 16 предприятия.


Не сте длъжни да знаете кои са, за да си пазарувате и вие по европейски стандарти, но дори и да знаете, пак не можете да разберете какво е съдържанието на продуктите им, поне на тези, пакетирани в магазина.


На нито едно парче българско сирене,или кашкавал (който също е сирене впрочем) не пише от какво е направено, каква масленост има и т.н. Най-много някъде да е отбелязана енергийната стойност, което нищо не говори за произхода на продукта.


Може да си помислите,че това е така, защото сирената са пакетирани в магазина и там не са си дали този труд. Нищо подобно. На всяко парче вносно сирене, също пакетирано в магазина,най-подрбоно е описано всичко необходимо.


Точка по проблема с четенето! И идва големият въпрос - кога ще дойде времето да бъдем третирани като достойни потребители,като европейски потребители?


Сега и производители, и преработватели на мляко твърдят, че загиват, защото не били субсидирани като европейските. Но в Европа плащат за качество. Много се извиняваме.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

Трима души са открити мъртви в общежитие в Ловечшко

Има задържан по случая с откритите три тела в Угърчин

Трима души са открити мъртви в общежитие ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Кирил Петков спасил Бойко Борисов. За благодарност Бойко извадил спестовна книжка и му я дал.


 

- Но аз не мога да тегля от нея!


 

- Нищо, ще внасяш!

към хороскоп хороскоп

рак

Сезонът на вашия рожден ден ви носи силен творчески импулс

Сезонът на вашия рожден ден ви носи силен творчески