Свързани новини

25.10.2011 15:36

Българка меси хляб до "Кота нула" в Ню Йорк с послание за мир

Видян 3351 пъти | Коментари 0
Гласували 6 рейтинг: 4.3333
много слаба слаба добра много добра страхотна

Деца и възрастни от България, Египет, Малайзия, Пакистан, САЩ и Южна Африка представящи трите основни световни религии замесиха заедно хляб в ислямския културен център "Парк 51", който се намира на две преки от мястото на атентатите в Ню Йорк, по-известно като "Кота нула", съобщиха организаторите. Новопостроеният общностнен културен център се стреми да създаде среда за междукултурен диалог и толерантност между мюсюлманите и другите религии и етноси в Ню Йорк и Америка, особено след атентатите от 11 септември. Откриването на центъра бе съпроводено от бурен обществен дебат, тъй като според някои нюйоркчани е неуместно такъв център да се намира до място, където е извършен терористичен атентат от ислямистки екстремисти. Търсейки обединение и помирение на това противоречиво място, Надежда Савова решава да организира общностно месене на хляб, в което да се включат хора от различни изповедания и произход. Надежда е основател на първата Хлебна Къща в град Габрово, а също и на неправителствената организация „Мрежа Хлебни Къщи”, която има мрежа в над 12 страни на 5 континента. 


 


Надежда Савова бе отличена в националната кампания за „Достойни Българи” за 2011 г., която се връчва на посветили се на социални каузи българи. В момента младата българка е докторант в университета в Принстън и изследовател на хлебните традиции. На събитието в „Парк 51” тя разказа истории за символиката и значението на хляба в различните страни по света, а участниците добавяха своите собствени размисли и истории от детството, докато всички заедно замесваха вкусни питки. Баща от Египет довел трите си деца сподели, че в Египет има специфичен израз за "приятелство", който е "между нас има много хляб и сол", а когато се породи конфликт, изразът на осъждане е, че "другият не е уважил споделянето на хляб и сол." Тези думи са ключови в контекста на продължаващата опозиция от страна на християни фундаменталисти срещу културния център, чиято мисия е да споделя с различни етноси и религии културни традиции вдъхновени от ислямската култура - филми, книги и музика, както и да даде място за изява на различни други културни форми. Пример за това е изложбата на еврейския фотограф Дани Голдбърг на деца от 169 страни живеещи в Ню Йорк, а също и общностното месене на хляб организирано от младата българка и вдъхновено от богатата християнска православна традиция.  От две години насам Надежда Савова развива методиката на общностното месене на хляб като социална дейност, която сближава и носи мир и обединение във времена на разединение и конфронтации. Събитието в културния център „Парк 51” има за цел да подкрепи междукултурния и междурелигиозен диалог с ясното послание, че в този диалог никой не трябва да губи своята вяра и традиция, но важното е да съумее да постави над всичко принципа на любовта и толерантността. Символ на тези общочовешки ценности е хлебният квас, който „заквасва”, надига и одухотворява хляба отвъд земните конфликти, фундаментализъм и материализъм.


 


Надежда изпрати и послание на надежда, че скоро в района ще се изгради наново и православната църква "Св. Николай," която бе срината под отломките от Световния Търговски Център и че тя ще се превърне в пространство, което да подслони редовни месения на православни християнски хлябове (обредни пити за празници, както и просфорни пити за Литургия). Накрая на месенето, момиченце на 12 години от Южно Африкански произход сподели, че миризмата на топъл хляб е най-хубавата миризма която е усещала! Думите на детето, чийто родители са дошли в Америка от 4 различни континента, са сякаш ехо на това, което Надежда е забелязала като антрополог - мирисът и вкусът на топъл хляб са нещото, което винаги, отвъд културните различия, успява да отключи във всеки усмивка и стремеж към мир и доброта.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня


Горещ юлски следобед.

Държавен служител пуши бавно цигара пред учреждението.
Към него се приближава друг държавен служител и иска огънче.

Държавният служител му подава запалката и пита: „И ти ли не можеш да спиш?“

към хороскоп хороскоп

дева