покаже какво всъщност има истинска стойност в живота. „И ако го приеме, тогава започваш наистина да живееш – не на повърхността, а в дълбочината на смисъла.“
Завръщането в България и усещането за дом
„Живял съм в пет различни държави, но никога не съм се чувствал толкова истински у дома, както в България“, споделя Игнатов. През голяма част от живота си е бил като дърво без корени, но когато се връща тук, нещо вътре в него просто си казва: „Това е твоето място.“ Не може да го обясни логично – било е усещане.
Чисто практически, е щяло да му е по-лесно да остане в Германия, но да се прибере тук „не беше решение на ума, а на сърцето.“ Въпреки че не е израснал в България, се учи всеки ден – на езика, културата, историята, хумора. „Но най-ценното, което намирам тук, са хората. Срещам страшно специални, земни и истински хора. И колкото и често да чувам „Тук няма бъдеще“ или „България не се оправя“, искам да кажа нещо от сърце – не съм усещал такъв спокоен и свободен живот никъде другаде“, споделя още той.
Новият живот – извън сянката на миналото
„Новият ми живот… наистина е нов“, категоричен е Константин.
След годините в САЩ има шанса най-накрая да прегърне сина си, когото дълго време е познавал само по телефона. „Това е чувство, което не може да се опише – трябва да се изживее“, споделя пред Dariknews.bg той. Среща жена, с която очакват момиченце. „Готвя се с голяма радост за всички малки чудеса, които идват с това – от четене на книги за бебета, до курсове за смяна на пелени. И да си призная, уча с ентусиазъм!“
Игнатов не обича да ходи по заведения, дискотеки и барове. Обича да е съм със семейството си, с приятели, или просто да се разхожда с кучето ми. Научил се е да цени простите, истински моменти.“
Професионално животът му е динамичен. Превел е книгата на немски за пазара там. Продължавам и да пише, защото това е негова страст от почти 20 години, но едва сега намерил смелост да извадя думите си наяве. Паралелно продължава и с „дневната си работа“ като международен бизнес консултант.
„Не е период с много сън, но няма и ден, в който да не си легна с благодарност. Моля се и благодаря за всичко, което имам – за втория шанс, за близките ми, за това, че днес мога да си живея моя живот, а не този на други хора, че мога да бъда човекът, който искам да бъда.“
Константин активно работи по инициативи в затворите, провокиран от личния си опит. „Аз на свой гръб видях колко бързо човек може да се отклони от пътя си. Понякога само едно решение – едно погрешно завиване – води до последствия, които променят целия ти живот. Затова тази кауза не е просто абстрактна за мен – тя е лична.“
Вярва, че истинското правосъдие включва даване на шанс на хората да започнат отначало, след като са си понесли наказанието. „Всички хора грешим. Да сбъркаш веднъж е човешко. Това, което е важно, е какво правиш след това.“
Много от хората, излезли от затвора, искат нов живот, но често се сблъскват със затворени врати. „А когато пред един човек няма път напред, той най-често тръгва назад – към старото. И това не е провал само за него – това е провал и за нас като общество.“ Затова смята, че ако се изграждат мостове, вместо стени, ще се даде шанс на тези хора да се докажат и да изградят по-добър живот.
Чрез тази кауза и покрай тренировките си по бойни спортове, той се запознава с много мъже, минали през затвора, но избрали трудния път на промяната.
От една година насам Константин често посещава спортни клубове и училища, за да говори с млади хора. Разказва им за своята история – не за да ги уплаши, а за да ги накара да се замислят. „Защото няма „бързи пари“, които да не водят до бързи последици.“
Нито един успех, изграден върху лъжа, престъпление или измама, не е истински, а още по-малко – дългосрочен. „Колкото и клиширано да звучи – всичко в живота си има цена. И когато платиш със свободата си, със здравето си, с доверието на близките си – осъзнаваш, че парите никога не са били богатството, което си търсил“, разказва Константин.
Той не може да промени миналото си, но вярва, че може да повлияе на нечие бъдеще и го усеща като своя отговорност. Живеем в свят, в който социалните мрежи показват изкривена реалност, която изглежда примамлива. „Особено в България, липсват публични гласове с минало, които открито да говорят за опасностите по този път“, споделя той.
„А истината е, че няма нищо готино в това да си далеч от детето си. Да живееш зад решетки. Да нямаш право да напуснеш държава. Да се събуждаш с тревога и заспиваш с вина.“ На тези млади хора иска да каже: „богатството е в нещата, които не могат да ти бъдат отнети – в името ти, в почтеността ти, в свободата ти, в любовта на близките. Всичко друго е илюзия.“
„И ако днес мога да помогна поне на един човек да не тръгне по грешния път, значи моята болка вече не е била напразна“, завършва Константин Игнатов.
Източник: Дарик
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:
- Какво значи това?
Той:
- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.
Тя:
- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!