07.02.2024 09:23

Всяко лошо чувство има добра функция: тъгата отпуска, завистта мотивира

Видян 7822 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Сигурно знаете вица за „лошото чувство остава”. Важно е обаче, освен да остане, да се научим да го използваме в своя полза. Ще кажете: каква полза може да има човек от тъгата, от завистта, от алчността или от злобата? Всъщност има. И в поредния ни психо – лайфхак ще разкажем кое – как.


Мозъкът е така устроен, че да работи като огледало на чувствата и емоциите. И наистина – всяко зло е за добро. Но човек трябва да се просвети и да се промени, за да може да го прави.


Всяко чувство има своята функция. Даже онези, които възприемаме като най-лоши, трябва да се научим да ги смятаме за възможности да подобрим представата за себе си, така че да работят за нас и нашето благоденствие.


Понеже се казва, че „българският гений е геният на завистта”, нека да започнем от нея. Някои я делят на чена и бяла, което вече е проникновение и просветление. Тя наистина може и трябва да се използва по предназначение. И то наистина съществува.


Т.нар. черна завист всъщност е човешка глупост и самонаказвание. Добрата функция на лошото чувство, което обсъждаме, е да стимулира да ставаме по-добри в нещо, по-умели, по-силни.


Другото мотивиращо лошо чувство е алчността, ако я разглеждаме не като опасност, а като възможност.


Злобата също има позитивна страна – тя ни учи да поставяме граници, което иначе немалко хора изобщо не владеят като способност и не биха я намерили, ако не им се наложи. Също така тя не е нищо повече от реакция срещу безпомощност или нещастност. И именно така трябва да я тълкуваме, не като омраза.


Тъгата е чувство, което никой от нас не иска да изпитва, а се оказва, че тя е напълно нормална и даже може да се превърне в полезна за нас. Защото вече е категорично доказано с международни изследвания, че тъгата отпуска, отхлабва напрежението. Оказва се съвсем вярно наблюдението, че сълзите – този известен израз на тъгата, отпушват душата.


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

Представят Бюджет 2026 (НА ЖИВО)

Представят Бюджет 2026 (НА ЖИВО)

Заместник министър-председателят и ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня


- Скъпа, ако умра, не ме жали дълго, омъжи се повторно, радвай се на живота, бъди щастлива. Само те моля да възпитаваш добре децата ни.
- Престани вече! Най-нормална супа е. Като не искаш, не яж!

към хороскоп хороскоп

лъв

Вниманието ви ще бъде изцяло насочено към дома и семейните въпроси


Вниманието ви ще бъде изцяло насочено към дома и