Свързани новини

10.12.2013 10:44

Строят триетажен парк и дървени мостове край Перловската река

Видян 1912 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Висящи пешеходни дървени мостове по коритото на река Перловска, триетажни паркове и амфитеатър в пешеходната зона между платната на бул. „Христо и Евлоги Георгиеви”, предаде Блиц.


Това са само част от проектите, подадени в конкурса за нова визия на центъра, обявен от Столичната община. Сърцето на столицата е разделено на четири зони, а 39 идеи ще се състезават, за да го променят.


През януари международно жури ще избере 4-те най-добри проекта, а отличените визии ще бъдат реализирани с европейско финансиране през новия програмен период 2014-2020 г. Първото каре включва Орлов мост, Перловската река и бул. „Христо и Евлоги Георгиеви”. За него ще се състезават 14 проекта. Архитектите са предложили пешеходен дървен мост по реката и триетажен парк по подобие на този в Мюнхен.


Той ще бъде разположен на мястото на стадион „Юнак”. На най-горния етаж ще има галерия за градско изкуство с панорамна тераса. Освен това ще се обособят специални капсули за кафенета и изложби. В събота около пространството ще има пазар за спортни стоки. Архитектите предлагат пред стадион „Васил Левски” да има спортен площад с фонтани и статуи. Оттам ще тръгва и алея на спортната слава. Фитнес на открито, приключенски паркове и цветни кътове са само част от идеите.


Едно от вижданията е и запълване с вода на коритото на река Перловска и превръщането й в градски плаж. Водата ще минава и през няколко малки пречиствателни станции. Над бул. „Христо и Евлоги Георгиеви” пък има пешеходна и велопасарелка, която ще свърже Борисовата с Княжеската градина.


По Орлов мост се предвиждат жълти павета. Във визията им влизат площадки за отдих в пешеходната зона между пътните платна, художествено осветление, автоматични тоалетни и кафенета. Вело- и скейтборд площадка, фонтани, пейки и места за игра са предвидени за младите хора. Идеите са на няколко места да бъдат изградени и малки амфитеатри, на които да се изявяват улични артисти.


Подземен паркинг за 117 коли пък ще има под улиците „Гурко” и „Евлоги и Христо Георгиеви”.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

Първи случай на ебола е регистриран в Европа

Първи случай на ебола е регистриран в Европа

Първи случай на ебола в Европа е ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня


Горещ юлски следобед.

Държавен служител пуши бавно цигара пред учреждението.
Към него се приближава друг държавен служител и иска огънче.

Държавният служител му подава запалката и пита: „И ти ли не можеш да спиш?“

към хороскоп хороскоп

дева

Внимавайте с документите

Днешният ден ще премине под знака на интензивната