Продължителността на живот в България се е увеличила с година и половина, показват последните данни на НСИ. Изследването е за периода 2021 - 2023 г. спрямо 2020 - 2022 г. В сравнение с преди 10 години обаче има намаление на средната продължителност на живот и при жените, и при мъжете. Оказва се, че хората в градовете живеят повече от 3 години по-дълго от тези в селата.
"Продължителността бавно се увеличава, но пак сме на опашката - последни сме в Европа по очаквана продължителност на живот, първи сме по смъртност. Трябва да светне някаква лампа, че нещо не е наред", коментира пред БНР директорът на Дирекция "Демографска и социална статистика" в НСИ Магдалена Костова.
"До 2020 г. имаме увеличение на очакваната продължителност на живот. 2019 г. започна Ковид, който изключително много увеличи смъртността в страната, което доведе до това да започне да намалява очакваната продължителност на живот. Така през 2023 г. се върнахме към предишните нива на смъртност, което се отразява върху очакваната продължителност и тя се увеличава. В България този процес е доста бавен, тъй като ние като цяло имаме изключително висока смъртност по принцип. Нашата смъртност е най-висока в ЕС".
Костова отчете по-висока смъртност при мъжете. Тя посочи, че се наблюдава и почти два пъти по-висока преждевременна смъртност при тях. Това е делът на хората, починали преди 65-годишна възраст. По думите ѝ този процент при мъжете е почти 30%.
Средната продължителност на живот на хората в градовете е с повече от 3 години по-висока от тази в селата. Според Магдалена Костова факторите за това са комплексни, като посочи пример със здравеопазването, качеството на живот, храна, въздух и дори образованието. Най-висока е продължителността на живот в София, а най-ниска - във Видин, Враца, Монтана, изтъкна тя в предаването "Преди всички".
Всеки пети живее в столицата, подчерта специалистът и посочи, че притегателните центрове продължават да бъдат София, Пловдив, Варна, Бургас. Работа, образование, по-добър живот и по-добри условия за отглеждане на деца са факторите, които влияят на миграцията в страната, уточни тя.
По думите ѝ раждаемостта е на средно европейско ниво. Тоталният коефициент на плодовитост е по-висок от средния за Европа, т.е. по-малко жени раждат повече деца, обясни Костова.
Според нея желаният модел за семейство в България е двудетният, но поради различни причини хората не осъществяват този идеал и остават с едно дете.
Увеличил се е потокът на завръщащите се българи от чужбина, но не е достатъчен, за да компенсира липсата на активно население, изказа мнението си тя. Според нея трябва да се правят политики, базирани на данни.
"Реалистичният вариант, който е изчислен при хипотеза за конвергентност, предвижда, че населението ще падне под 6 млн. през 2035 г., а ако се запази това развитие на демографските процеси - през 2075 г. и под 5 млн.", каза в заключение Магдалена Костова.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Оказва се, че хората в градовете живеят повече от 3 години по-дълго от тези в селата. Хората по селата нямат достъп до медицинско обслужване защото няма транспорт. Поповският кмет Веселинов остави цялата община една година без никакъв транспорт. Само в моята паланка измряха някъде към 20 души, не всички бяха старчоци или цигани.
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Вниманието ви ще бъде изцяло насочено към дома и