В писмо до кмета на София Васил Терзиев, СОС, Министерство на околната среда и водите и всички отговорни институции, Асоциацията на собствениците на електромобили в България (АСЕБ) разкритикува остро предложението на Спаси София за промени в методиката за заплащане на платена зона в София. Според Борис Бонев и Спаси София, в столицата има нужда от коренна промяна на заплащането на платена зона и се предлага заплащане на 50% от сумата за собствениците на електрически коли, които в момента не заплащат нищо.
АСЕБ обвинява Спаси София и предложението й като неправилно и в пряко противоречие с постигнатите до момента екологични, здравни и икономически резултати. Също така данните на АСЕБ се различават значително от представените от Спаси София. „В цяла България: 22 372 изцяло електрически автомобила, от общо 3 762 267 водени на отчет към МВР, което прави по-малко от 0,6% от всички автомобили. В София: 1% – общо 12 753 регистрирани изцяло електрически ППС, включително товарни, автобуси и мотопеди, от над 1 200 000 ППС общо регистрирани в столицата. България е на абсолютно последно място в Европейския съюз по процент на електрически превозни средства спрямо общия брой регистрирани автомобили.
По данни на Център за градска мобилност, в столицата има повече от 36 100 места за паркиране в платените зони и буферните паркинги, където електромобили не заплащат такса. Дори всички регистрирани в София електромобили едновременно да паркират в платените зони (което граничи с невъзможното), отново ще останат над 70% свободни места за останалите ППС“, се казва в писмото до институциите и медиите.
Издадените от ЦГМ винетни стикери за паркиране на живущи в София към ноември 2024 г. са 36 001 при 33 555 налични паркоместа в платените зони, освен тях има над 2 000 служебни абонамента. Планираните от СО останали места за свободно платено паркиране от граждани са с отрицателна стойност, приблизително -4400. „Умишлено или не, от ЦГМ и Столична община не цитират конкретни цифри за брой паркоместа, заети дневно от електромобили. При под 12 000 електромобила – под 1% от столичния автопарк – категорично няма риск от дефицит на паркоместа. Истинският причинител на проблема е системното неглижиране и замитане на темата с паркирането от Столична община с години. Повече от 4 400 автомобила, на които вече са продадени винетни стикери за локално паркиране, няма къде да паркират, а какво остава за останалите граждани или за електромобилите, казва още асоциацията - Манипулираните твърдения за „претоварване“, причинено от електрическите автомобили, са дезинформация, целяща прикриване на истински мотиви (лобистки, финансови, политически, търговски). В България няма достатъчно подкрепа за гражданите (държавни субсидии, ниски лихви, ДДС облекчения или директни финансови бонуси) за закупуване на електромобил. Няма държава в ЕС, в която изцяло да са отпаднали стимулите за закупуване на електромобили. Освобождаването от годишен данък и безплатното паркиране са единствените стимули, които реално мотивират гражданите да преминат към екологични автомобили в България. Отнемането на този стимул би довело до спъване на ръста на електромобилния пазар и до връщане обратно към двигателите с вътрешно горене, и повишаване на нивото на замърсяване в Столицата.“
Според асоциацията, електрическите автомобили са с по-висока начална цена спрямо еквивалентните модели с вътрешно горене, и гражданите, закупили тези коли, вече са заплатили своя „обществен данък“ за намаляване на замърсяването на въздуха в столицата. Също така, въпреки че няма свободни места за вече издадените винетни стикери, ако допуснем хипотетично, че 40% от всички електромобили в столицата избират ежедневно да паркират в синя и зелена зона, месечните постъпления, които общината би изгубила, са под 300 хиляди лева. На фона на претендираните суми от Съда на ЕС, по които Европейската комисия е поискала през 2023 да се наложат на България финансови санкции в размер на 11 млн. лв. (еднократна санкция) и 20 млн. лв. (периодична санкция) за всяка година с въздух над допустимите норми за замърсяване, сумата, която Столична община би изгубила от безплатното паркиране на електромобили, е незначителна, казват от асициацията.
Париж, Копенхаген и Прага са единствените европейски столици, които са премахнали безплатното паркиране за електромобили. В същото време в тези държави се прилагат значителни стимули за закупуване на електромобили – до 9 000 евро във Франция, 8 000 евро в Чехия и 22 000 евро чрез данъчни облекчения в Дания, както и субсидии за домашни зарядни станции (5 000 евро на домакинство във Франция и 1 200 евро в Чехия).
Към момента на премахването на безплатното паркиране в трите столици пазарният дял на електромобилите в държавите е бил съответно: 51% в Дания (2024), 17,4% във Франция (декември 2024), 5,2% в Чехия (януари 2025). За контраст – в България, дори да включим всички plug-in хибридни автомобили, пазарният дял все още не може да достигне 4% (2024).
Кирил Пламенов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:
- Какво значи това?
Той:
- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.
Тя:
- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!