Свързани новини

30.08.2012 11:46

Mахат "Гащите на Софиянски" от централна гара

Видян 4454 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна
Даден е старт на обществена поръчка за рехабилитация на гаровия комплекс Централна гара София, съобщиха от НКЖИ. Тръжната документация може да бъде купена 17 септември 2012 г. включително, а срокът за подаване на оферти е до 12 октомври 2012 г. Грозната гледна на вмирисания гаров комплекс се допълва и от сенниците отпред, популярни сред софиянци като "гащите на Софиянски". Миналата зима под тежестта на снега се скъса и падна част от шатрата пред Централна гара, монтирана по време на мандата на Стефан Софиянски и наричани от жителите на столицата  "Сутиена" и "Вимето". За щастие, инцидентът се размина само с един леко пострадал минувач. Въпреки че кметът на София Йорданка Фандъкова заяви, че шатрата трябва да се премахне, грозното съоръжение още виси. Ремонтът на Централна гара в София ще бъде съфинансиран по Оперативна програма „Транспорт” 2007-2013. Основната цел на проекта е да се извърши рехабилитация на съществуващото приемно здание към жп гарата и прилежащите й терени, които се стопанисват и поддържат от ДП НКЖИ. Голямото значение на гара София може да се види от мястото й в Европейската железопътна мрежа. През гарата преминават ІV-ти, VІІІ-ми и Х-ти общоевропейски транспортни коридори. След рехабилитацията гарата ще бъде напълно архитектурно обновена и ще отговаря на изискванията за енергийна ефективност. Ще  бъде с подменена дограма - прозорци и врати, пожарно обезопасена, инсталационно осигурена, с много по-добри комуникационни връзки, с възможности за услуги от първа необходимост, както и условия за приятен престой в топли и удобни чакални. До всички нива на гаровия комплекс ще се осигури достъп на лица с намалена подвижност. Първата сграда на гара София е построена през 1888 г. и за времето си е най-голямото съоръжение от подобен вид на Балканския полуостров. През 1964–1971 г. е изработен проект за нова гара и в периода 1972–1974 г. е построено сегашното приемно здание. Вследствие на 36-годишната експлоатация без саниране и основни ремонти, както и огромния пътникопоток, преминаващ ежедневно през приемното здание, отделните строителни елементи на сградата са силно амортизирани. Дограмата е остаряла, от покрива капе дъжд, нарушена е хидроизолацията под коловозите и в тунела има течове по тавана и други, което води до значителни енергийни загуби. През последните години са правени само частични ремонти за отстраняване на неизправности или за изпълнение на някои съвременни изисквания, като например монтиране на ескалатори и асансьори за осигуряване на достъпна среда, като същевременно са изградени комуникационен център и чакалня.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.

Възрастният шеф в полицията я поглежда и пита:

- Ще ви задам няколко въпроса. Колко е две по две?

- Ъъъъ, четири.

- Добре. Корен квадратен от 100?

- Ами, десет!

- Отлично. Кой е убил Ботев?

Блондинката замълчава.

- Не знам, - накрая казала тя.

- Добре, помислете и елате утре

Блондинката се обажда на приятелка. Тя я пита:

- Взеха ли те на работа?

- Не само, че ме взеха, но вече ми поръчаха и разследване на убийство!

към хороскоп хороскоп

водолей