23.08.2022 12:20

Газът: най-скъп от март в ЕС и от 1 юли в Азия

Видян 2654 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Цената на газа в Европа прескочи психологическата граница от 3000 долара на 1000 кубика, като понеделнишкият максимум от $3050 е най-високата котировка от март насам. В Азия пък прескочи най-високите си нива за 5-6 седмици.


Говорител на Газпром предупреди, че успокояване на тези нива е възможно в момента, но през отоплителния сезон досегашната прогноза за пик от 4000 долара може да се коригира нагоре на 5000 в зелено.


А при големи студове били възможни и 10 000 долара. Това, разбира се, е подклаждане на огъня преди важни преговори с европейски страни като нашата. Договорът на България изтича в края на годината. По решение на Еврокомисията страните от ЕС ползват микс - всяка досега договаряше по-малкия процент с Газпром, а по-големия се определяше от борсата.


Преди година в края на август - началото на септември котировките им бяха приблизително еднакви - около 300 долара. След това обаче прескочиха 1000 още миналата есен и се устремиха до 2000 през зимата, а след началото на войната в Украйна леко спаднаха, но не и до миналогодишните приемливи нива.


Пламен Валентинов



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Бате Гошо:

 

- Какво е секс прaвилото за есента?

- Пaртньорът с хремa е винаги отдолу!!!