26.03.2018 15:41

ФБ складира и продава всичките наши и на близките ни данни

Видян 3040 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Кристофър Уайли, бившият служител на Кембридж Аналитика, който първи направи разкрития как Фейсбук не просто сондира, но и продава всичко за нас, потвърди информацията на 19 минути, че скандалната фирма за кражба и търговия с десетки милиони профили в социалната мрежа работи и в България. Той цитира много страни и на практика цяла Европа.


Негово интервю за британския Канал 4, развито като история от авторитетния вестник Гардиън, навремето направил световноизвестни Уикилийкс с Джулиан Асандж и Едуард Сноудън, даде старта на масови разкрития за подмолната роля на Фесйбук, която доведе до тотален срив компанията – за седмица тя изгуби над 73 милиона долара и свободното падане продължава.


Оказва се, че компанията на Зукърбърг влиза чрез профилите ни и грабва цялата информация от телефоните ни – къде и с кого говорим, какви смс-и пускаме, какви места посещаваме във всеки момент от живота ни. Но това не е всичко. Който влиза в контакт с нас – близки и по-далечни познати, роднини, колеги, приятели, попада в сондата на Фейсбук. Всичкото това инфо не просто се складира. То се и продава, както доказа ръководителката на медийната кампания на президента Барак Обама за изборите през 2012 г., която заяви и не бе опровергана, че Фейсбук не просто не е спрял кражбата на лични данни, но и я е насърчил.


Всеки е виждал как в профила му, без той да ги е слагал, присъстват сериали, музика и филми, които никога не слагал там и за които често дори не подозира, но пишат, че ги харесва. Това е повърхността на айсберга – чрез нещата, които търсим в Гугъл, системата ни прави профили, като сравнява нашите данни с онези на стотици милиони други потебитери, търсещи подобни неща. Така прогнозира и какво бихме харесали. Включително политически. И ни продава като роби на всички, които пожелаят да платят за това.


Не стига търгашеството, ами цялото инфо се дава и на тайните служби на САЩ, които са инвестирали в създаването на глобалната мрежа и чрез контракти държат компютърните гении, които уж правят собствен бизнес. И това не е световната конспирация, а е обективната и, уви, вече доказана истина.


Никой не е забравен, нищо не е забравено, а Големият брат от ужасяващия роман за тоталитаризма 1984 на Джордж Оруел си намери едно обобщаващо име – Фейсбук. Митичният телекран от книгата пък е смартфонът, подпомаган от всички други електронни устройства, които си мислим, че използваме, а всъщност те нас използват, за да ни правят профили, да ни следят, да ни снимат и да ни записват във всеки момент от нашия живот на аудио и видео и да го складират на службите и търговците, които биха проявили интерес в някакъв момент за цялата ни лична история.




Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня


Горещ юлски следобед.

Държавен служител пуши бавно цигара пред учреждението.
Към него се приближава друг държавен служител и иска огънче.

Държавният служител му подава запалката и пита: „И ти ли не можеш да спиш?“

към хороскоп хороскоп

рак