Свързани новини

04.01.2020 15:01

Фандъкова: Да помним смелите действия на Позитано, Леге и Валдхард

Видян 2746 пъти | Коментари 4
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

"Днес, на 4 януари, се навършват 142 години от освобождението на София. Тогава войските, водени от генерал Гурко, с руски, фински, полски, сръбски, румънски, черногорски, молдовски и украински войни, влизат в София. Благодарственият молебен за Освобождението на София е отслужен в катедралния храм “Свети Крал” - днешната църква “Света Неделя”.


Да помним и смелите действия на италианския консул Виторио Позитано и вицеконсулите на Франция и Австро-Унгария Леандър Леге и Йозеф Валдхард, които предотвратяват опожаряването на София, като отказват да напуснат града. Решението на турското командване при отстъплението им е София да бъде запалена, а складовете с боеприпаси – взривени.


Година след Освобождението, по предложение на жители на София, е решено 4 януари по нов стил да се отбелязва тържествено. Този ден по стар стил тогава е 23 декември, навечерието на Бъдни вечер", заяви кметът на София Йорданка Фандъкова.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

  • 004 Anonimen 05.01.2020 07:51

    Особено известно и важно за развоя на войната е преминаването на отряда на генерал Гурко през Стара планина в сурови зимни условия, довело до освобождаването на София и на Пазарджик. В този преход дава личен пример със своите издръжливост, бодрост и енергичност, делейки наравно с обикновените войници всички трудности – нощува на открито край огньовете и се задоволява със същите сухари, които те имат като продоволствие.Ей затова кметицата не иска да се сеща за генерала-тя нищо не дели с обикновените софиянци-тя е БОКОизбрана.

  • 003 Евгений Дайнов 05.01.2020 07:46

    Защо всички гербери и герберки са толкова отвратителни? Няма един, който да не мяза на свиня (мъжете) или на квартална пачавра (жените) .

  • 002 Anonimen 05.01.2020 07:43

    To бива подмазвачество, ама чак па толкоз.Фанке, спомни си и за генерал Гурко ма! Се пак руска филология си завършила.Каквито са ти спомените, такова ти е и управлението!

  • 001 Евгений Дайнов 04.01.2020 15:25

    Защо всички гербери и герберки са толкова отвратителни? Няма един, който да не мяза на свиня (мъжете) или на квартална пачавра (жените) https://svobodnoslovo.eu/%d0%b7%d0%b0%d1%89%d0%be-%d0%b2%d1%81%d0%b8%d1%87%d0%ba%d0%b8-%d0%b3%d0%b5%d1%80%d0%b1%d0%b5%d1%80%d0%b8-%d0%b8-%d0%b3%d0%b5%d1%80%d0%b1%d0%b5%d1%80%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%b0-%d1%82%d0%be%d0%bb%d0%ba/

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Млада семейна двойка е на излет в планината. Седнали са на тревата и си припомнят годините, в които още не са били женени. До тях си играе шестгодишният им син.

- Помниш ли, мила, на това място сме идвали преди седем години и точно тук правихме любов…

- Аз къде бях по това време, татко? – прекъсва го детето.

- Как да ти кажа, моето момче, на идване те носех аз, на връщане – майка ти!