21.03.2022 09:32

България няма да подновява договора с Газпром: Вице Василев

Видян 3875 пъти | Коментари 3
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Даже световната агенция Ройтерс пусна като важна новина изявлението на вицепремиера Асен Василев, според когото България няма да поднови своя договор с Газпром.


10-годишният ни контракт с руския гигант, сключен при кабинета Борисов 1 изтича в края на тази 2022 г. Ройтерс съобщава, че страната ни посреща „почти всичките си нужди” с руско синьо гориво.


„В тази ситуация не можем да подновим разговорите с Газпром. Има алтернативи. Това е обща европейска стратегия”, заяви финансовият министър пред БНР.


 


Василев цитира азерския газ като възможност, макар максималното количество, което бихме могли да вземем от него е 1 млрд. куб. м от общо максимум 10 млрд., а реалистично 8 млрд.куб.м тотал. Според Ройтерс пълното количество от 1 млрд.кубика, което евентуално може да ползва България,  ще може да бъде теглено едва в края на тази година при приключване на конектора с Гърция.  


 


Важно е също да се знае, че азерският газ всъщност е експлоатиран от руския гигант Лукойл.


За горницата от 2 млрд.куб.м, които остават, за да бъдат задоволени нуждите на страната той цитира терминалите за втечнен газ на Турция и Гърция, както и доставки от Алжир и „други места”, както изброи Василев.


 


Всъщност, първоначалното нарастване на цената на газа в ЕС през септември от 300 на 1000 долара за 1000 куб. м дойде именно поради недостига на доставки на втечнен газ. Появата на страните от Източна Европа като консуматори явно ще доведе до още по-голямо търсене, което не е ясно доколко ще бъде осигурено с предлагане, защото за САЩ приоритет са по-доходоносните азиатски клиенти.


 


Неясно е и доколко африканските находища са в състояние да задоволят всички нужди, тъй като за тях с предимство е бившата метрополия Франция, както и Италия, първата от които сега разчита на солидно количество руски газ, а втората – и на азерски.


Тоест, замяната на кремълското гориво  ще наложи тези държави да вземат повече от Алжир, който не е известно да инвестира ударно в нови находища и мощности, които да позволят особено разрастване на износа му, така че да има за досегашните му несравнимо по-големи от България потребители, че и за нови като нас.


Ройтерс цитира Василев като поддръжник на идеята за единни европейски контракти за доставки на газ, което би довело до по-ниски цени на синьото гориво.


 


 


 Пламен Валентинов


 


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

  • 003 всичко се изяснява 23.03.2022 09:08

    Ето това им е промяната,зловеща и фатална. Те са инсталирани за кратко, но резултатът от тяхното временно пребиваване ще е разрушително за държавата и народа. И за капак задължителното непоносимо задлъжняване с много милиарди, за да сме зависими поколения напред

  • 002 Anonimen 22.03.2022 08:10

    лошо,не се водете по акъла на ястребите от Запад,причинили тази война,от която патим само ние......

  • 001 Anonimen 21.03.2022 15:52

    Крайно време е откритието на хърватина Никола Тесла за използване на енергията от ефира да бъде разсекретено и целият свят да започне да ползва това изобилие от безплатна енергия от околното пространство . Ще настъпи край на енергиините монополи и благоденствие за обикновените хора .

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:

- Какво значи това?

Той:

- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.

Тя:

- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!