26.01.2009 09:14

България преминава на азербайджански газ?

Видян 2607 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Азербайджан може да започне износ на газ за България от 2009 г., ако бъдат подписани съответните транзитни договорености. Проблемът е в това, че днес азербайджанският газ се купува от Турция, която го препродава на своите съседи. Това положение не устройва Баку, който възнамерява пряко да продава своя газ на Гърция, България и Италия, използвайки енергийните комуникации на Турция, коментира „Независимая газета“, цитирана от БГНЕС.


След неотдавнашния газов спор между Русия и Украйна европейските страни се стремят да диверсифицират доставките на газ. В тази връзка днес в Будапеща ще се състои среща на държавите по прочутия проект „Набуко“, алтернативен на руския. В същото време, недочкавайки споразумението за „Набуко“, страните от региона решиха да предприемат превантивни мерки от възможен форс-мажор. В края на миналата седмица България се е договорила за доставките на 1 милиард куб.м. азербайджански газ през Турция. Баку започна да получава все по-примамливи предложения от страните от Южна Европа. След Гърция и Италия, за което вече писа „Независимая газета“, България изрази желание да получи достъп до азербайджанския газ. Именно това бе причината за непланираната еднодневна работна визита в Баку на българския президент Георги Първанов, която се състоя в края на миналата седмица. По време на разговорите при закрити врата на азербайджанския президент Илхам Алиев с неговия български колега се е обсъждал въпроса за доставките на газ в тази балканска страна. Предполагаемият обем доставки на газ през първия етап от азербайджанското находище „Шах Дениз“ за България – 1 милиард куб.м, с по-нататъшно увеличаване на обемите до 3 милиарда куб.м. За сравнение: през 2007 г. „Газпром“ е доставил на България 2,8 милиарда куб.м. газ. Ако договорът между Баку и София бъде подписан, България напълно ще покрие своите потребности за сметка на „синьо гориво“ от Каспийския регион. Днес 90% от газа там постъпва от Русия. Източник на „Независимая газета“ от азербайджанското правителство съобщи, че в най-скоро време се набелязва подписването на транзитно споразумение с Турция, през територията на която азербайджанският газ ще се транспортира за Балканите. Трябва да се отбележи, че Баку възнамерява с максимална изгода да използва създалата се ситуация на световния газов пазар. Неотдавна на заседание на азербайджанското правителство за резултатите от 2008 г. президентът Илхам Алиев посочи необходимостта в скоро време да се подпише транзитно споразумение за транспортирането на азербайджански газ през 2009 г. „Водещите се преговори показват, че днес в Европа, в частност в Гърция и България, има голяма необходимост от азербайджански газ. Водим преговори с тези две страни, а също така с Италия. Нашите възможности са такива, че ако през 2009 г. бъде подписано транзитно споразумение – договор за транзит, основаващ се на международните норми и международните практики, то през 2009 г. ще можем да експортираме азербайджански газ както в Гърция, така и в България. Разбираемо е, че това не зависи само от нас, тъй като всички страни по транзитното споразумение трябва да достигнат до договореност“, заяви Алиев. Проблемът е в това, че днес азербайджански газ от Азербайджан купува Турция, която го препродава на своите съседни страни. Това положение не устройва Баку, който възнамерява пряко да продава своя газ на Гърция, България и Италия, използвайки енергийните комуникации на Турция. До момента преговорите между Баку и Анкара по този въпрос вървят бавно. Но новите обстоятелства на газовия пазар, по всяка вероятност, ще помръднат преговорния процес от мъртвата точка. Във всеки случай, азербайджанският държавен глава е поръчал на правителството да интензифицира този процес.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:

- Какво значи това?

Той:

- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.

Тя:

- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!

 

към хороскоп хороскоп

стрелец