Свързани новини

19.12.2008 15:54

Подписаха за АЕЦ-Белене

Видян 2457 пъти | Коментари 0
Гласували 2 рейтинг: 3.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Споразумение за създаване на съвместно дружество за развитие на проекта АЕЦ „Белене“ беше подписано днес между НЕК и RWE Power, предаде БГНЕС.


„Забелязва се видим ренесанс на атомната енергетика“, заяви при подписването министър-председателя Сергей Станишев. Като износител на българска енергия страната е поставена пред необходимостта да развива този този сектор, допълни още той. Реализацията на АЕЦ“Белене“ е обвързана със системата на ЕС за развиване на енергетика с ниско ниво на замърсяване. Станишев подчерта още, че проектът има голямо значение за Българи в условие на финансова криза защото, по думите му, в страната има ясен план за действие, който да предпази гражданите от кризата. Проектът ще създаде и много работни места в Северна България допълни още премиера. „Предстоят разговори в близките дни с компанията „Електра Бел“, за да се уточни включването й в проекта и се ускори реализацията му“, заяви след подписването Георг Йегерд, член на УС на RWE Power. Той обяви, че с НЕК е обсъдено партньорският дял да бъде разделен с „Електра Бел“, като по този начин от 49-те процента дял на НЕК и на RWE Power 24,5 процента да отидат при „Елекра Бел“. Следващата фаза по проекта е изготвяне на техническа концепция и концепция за финансирането му. Йегер подчерта, че във време на финансова криза това е голямо предизвикателство, но RWE Power са оптимисти, че финансирането на проекта ще бъде успешно. Главният изпълнителен директор на НЕК Любомир Велков заяви, че договорът е подписан към базова цена и хипотетично това означава, че при дефлация заради кризата цената на АЕЦ-Белене ще падне. От своя страна министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров заяви, че „успехът в това начинание зависи от отношението на Европейския съюз към проекта като цяло“. Новоучредената компания все още няма име, но предстои да се даде такова.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня



- Мамо, излизам. Да купя ли нещо?

- Купи си апартамент и се махай! На 45 си вече.

към хороскоп хороскоп

овен

Динамиката в сряда изисква от вас да намалите темпото

Сякаш служебните дела са поели властта над живота ви днес. Разбира се, важно е да свършите всичко и то по най-добрия възможен начин, както само вие можете, но не забравяйте и другите области на живота. А те могат да са много, много вълнуващи. Не се страхувайте да се срещнете с вътрешната си същност, това може само да ви направи по-силни и по-цялостни. Динамиката в сряда изисква от вас да намалите темпото,