Устройствени планове на кварталите, заселени предимно с ромско население, започва да прави от 2009 г. Столична община. Това каза за в 19` главният архитект на София Петър Диков.
Първата стъпка към битовото облагородяване на гетата е изработването на кадастрални и устройствени планове. С такива от догодина ще се сдобие т. нар. квартал Факултета. След това, по думите на арх. Диков там ще започнат мероприятия по стабилизиране на уличната мрежа и благоустройство. Такива планове вече има кв. „Христо Ботев“, където наскоро в ромската махала горя нерегламентирано сметище.
Петър Диков призна , че проверки за незаконните постройки в гетата не са правени, тъй като на този етап общината няма алтернатива за решаване на проблема с ромите.
„Що се отнася до биваците, не бих ги нарекъл постройки“, допълни Диков. Той е категоричен, че общината ги премахва веднага щом получи сигнал за такива, след което обаче те се появяват на друго място. По неговото мнение, „докато държавата не въведе ред за местоживеенето на хората и тяхната регистрация, резултатът ще е такъв“.
Арх. Диков каза още, че не може да става сравнение между ситуацията в София и акцията в пловдивския кв. „Столипиново“, където кметът Славчо Атанасов съборил постройки, направени върху улично платно, за да отворят движението. „Такива проблеми в София нямаме“, отбеляза Диков.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
Официално публикуваният днес бюджет, ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
По-широкият поглед към събитията ще Ви помогне да