27.10.2025 14:46

Водим интензивни разговори със САЩ по казуса Лукойл: Министър Георгиев

Видян 1768 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

България се подготвя за предстоящите санкции на САЩ срещу руските петролни гиганти "Лукойл" и "Роснефт", които имат пряко отражение върху страната. „Българската компания 'Лукойл', която е собственик на рафинерията и няколко дъщерни дружества, са част от санкциите, защото действителният им собственик е руската компания, вече включена в санкционния списък“, поясни министърът на правосъдието Георги Георгиев в Интервюто по БНТ1.


На 12 октомври 1999 г. правителството на Иван Костов продава 58% от акциите на "Нефтохим – Бургас" на "Лукойл". През 2005 г. руската компания придобива акциите на миноритарните акционери и контролира над 90% от капитала, като държавата запазва т.нар. "златна акция". В края на миналата седмица парламентът прие законови промени, според които продажбата на рафинерията може да се осъществи само след съгласуване с ДАНС и правителствено решение.


Министър Георгиев обясни и ефекта на санкциите: „Рафинерията и санкционираните компании няма да могат да получават плащания по различни банкови сметки. Това е ефектът на санкциите, които чрез влиянието си върху SWIFT системата постигат същия резултат.“


В същото време държавата уверява, че пазарът на горива е обезпечен. „Министърът на енергетиката докладва, че е налице осигуреност на пазара с горива, така че до края на годината няма поводи за притеснение“, каза Георгиев. Той уточни, че планът на държавата включва скрининг и мониторинг на наличните количества горива, както и въвеждане на строг мониторингов механизъм с разписани конкретни стъпки.


По въпроса за евентуална отсрочка, както поискаха някои европейски държави, Георгиев посочи: „Всеки случай е специфичен. Европа е в тази ситуация заедно и решенията са координирани с европейските партньори, така че гражданите да не бъдат засегнати.“


Министърът подчерта, че България води активни преговори с американската администрация: „Лично аз водя разговорите със службата в американското правителство, която налага санкциите, за да координираме действията и поведението си като държава партньор.“


Наталия Каменова


 


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня


Горещ юлски следобед.

Държавен служител пуши бавно цигара пред учреждението.
Към него се приближава друг държавен служител и иска огънче.

Държавният служител му подава запалката и пита: „И ти ли не можеш да спиш?“

към хороскоп хороскоп

близнаци

Ежедневните задачи ще изискват много повече енергия

Ежедневните задачи ще изискват много повече енергия