Утре е последният шанс властта да промени предложеното с извънредното положение вкарване в затвора за до 5 г. на онези, които пускат фалшиви новини. Тя се тълкува от медийната гилдия като ясна заплаха към журналистите, при афишираното всяване на паника от властта, която сама често дава невярна информация – 19 минути поне 4 пъти досега хвана в крачка шефа на щаба ген. Мутафчийски. Показателен беше и случаят с показното нарушаване на режима на извънредно положение от страна на частната болница Софиямед заради известен бизнесмен. Веднъж не се спазиха задължителните правила за реакция при наличие на случай на коронавирус и втори път беше наложена 7 пъти по-малка карантина от задължителната. Цензурата върху информацията всъщност е проблем, не е решение.
Дори в Русия за подобни провинения се предвижда административно глоба – там отговорен орган е РосПотребНадзор – тамошната Комисия за защита на потребителите, Агенция по храните, която играе и ролята на Санитарна инспекция в 1. В този смисъл, пускането на неверни ФБ съобщения спокойно може да се наказва при доказване с глоби.
Освен режима на санкции, важно е и кой точно ще преценява коя е истинска и коя е фалшива новина. Защото много често самата власт дава неверни данни. Например, няма как да е едновременно вярно, че сме завършили февруари с 1,5 млрд. излишък, а 2 седмици по-късно, без каквито и да е официални харчове, най-малко пък свързани с извънредното положение, вече сме отишли на 3,5 млрд. дефицит. Просто разликата е 5 млрд.лв.
И трябва да се знае, че още в Библията се говори по този повод с позната фигура: „Който нож вади от нож умира. Метафора, че вкарването на журналисти в затвора не води до победи, а до крах на властите, които предприемат подобни мерки. Никой не е спечелил война с медиите и няма да има спечелена дори у нас.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Премиерът непрекъснато е пред камери и говори напоително това, което му е изгодно. Но не ходи в НС защото там се задават неудобни въпроси, които го влудяват
ЖУРНАЛИСТИ или "мисирки"?!
Най-големите лъжци и разпространители на фалшиви новини са именно управляващите. Именно премиера е осъждан 2 пъти за лъжа. Желанието да наказват истината и да я заглушават няма да ги доведе до добро
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Сякаш служебните дела са поели властта над живота ви днес. Разбира се, важно е да свършите всичко и то по най-добрия възможен начин, както само вие можете, но не забравяйте и другите области на живота. А те могат да са много, много вълнуващи. Не се страхувайте да се срещнете с вътрешната си същност, това може само да ви направи по-силни и по-цялостни.