„Дефективност” – така психолозите наричат усещането на немалко хора за непълноценност, докато си задават въпроси от типа: защо не съм като другите / не съм достоен? Както сме писали и преди много важно е да си разрешаваме, а онези, които разсъждават по начина, който описваме, не го правят. Как се получава това и как се лекува – това е темата на днешния ни лайфхак.
Когато израстваме без липса на обич – понякога това е измамно усещане заради родителска липса на време или достатъчно внимание, това ни създава от малки чувството, че нещо с нас не е наред, че сме „дефектни”.
Ако го приемем, вместо да потърсим „ефекта на дефекта” и да се преборим със себе си за себе си, това остава инфантилен проблем за цял живот, развиван като доживотна ниска самооценка, затруднени всякакви отношения и психологочески заболявания плюс зависимости.
Защото човекът, който смята, че нещо не му е наред, превръща това в страхове – най-вече неведнъж описвания от нас страх от грешки, който е най-голямата грешка, както и страха от отхвърляне.
Понеже много хора, признават или не избират страданието и се привързват към негативните емоции като по-лесен път, изживяват се като жертви и с това оправдават неуспеха си, се получава крайно негативен не само психологически резултат, който завършва с болести и на душата, и на тялото.
Как се лекува човек и как излиза от подобен омагьосан кръг на примирение и инфантлиност, което е нещо много различно от смирение?
Първеят лайфхак е да потърсим в себе ефекта на дефекта. Тоест, как да използваме времето, което родителите не ни посвещават, за собственото си лично развитие, как да надраснем техните сенки и да утвърдим себе си в някоя област – спорт, кариера или семейство.
Това се получава като се научим първо да се влюбим, а после да обичаме себе си.
Каква е разликата ли?
Според психолозите влюбването е емоцията, а обичането е чувството – т.е. мимолетното се превръща в основа.
Тъй като имаме повече време за себе си, добре е да се постараем всичко в нас да стане привлекателно – от лицето, фигурата, аромата, до начетеността ни и кариерата. Това винаги дава ефекта на харесване от другите хора, а то е първата стъпка на комуникацията. Вече сме писали за 6-ТЕ СЕКУНДИ НА ПЪРВОТО ВПЕЧАТЛЕНИЕ, които железни врати отварят.
Когато съумеем искрено да заобичаме себе си, да поставяме себе си на първо място, да си разрешаваме и да си вярваме, това ще ни позволи да се харесваме, а и да бъдем заобичани и от другите.
Ще можем да превръщаме неусетно, а значи естествено запознанството в опознаване, привличането в споделяне, емоцията в чувство.
И добрата новина е, че никога не е късно да го сторим!
Борис Ангелов
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Денят ще бъде благоприятен за възстановяване на