В неделя бе открито 53-то Венецианско биенале. Германия е представена от британеца Лиам Гилик. Ако по тази причина някои са очаквали протест и разочарование у германците, то тези очаквания не се оправдават, информира БГНЕС.
Когато стане дума за млади хора на изкуството от Великобритания, мнозина веднага се сещат за скандали и сензации. Но заедно с тези световноизвестни артисти от Острова, има и една група, които предпочитат тишината, теорията, усилената работа. 45-годишният Лиам Гилик е от втората група, макар и вече не в първа младост. Той е критик, дизайнер, писател и художник и тази година представя Германия на биеналето във Венеция. В началото на работата му е теорията: есета и критически текстове, в които се говори за утопиите на модернизма. Размисли за архитуктура, която упражнява своето влияние върху дадена идеология и за начина, по който сградите променят държането на хората. Следват множество инсталации, визуални експерименти, провокации. Във Венеция Гилик представя Германия с едно съоръжение от 30-те години, времето на националсоциализма. Трудна работа, както разказва самият той: "Всички тоталитарни групи се ориентирани към един вид сакрална архитектура. По този начин те могат да манипулират хората. Вътрешността на павилиона е почти като църква и това особено ме затруднява. Всичко това беше много трудно и едно голямо предизвикателство за мен."
Който премине през завесата в германския павилион, попада в нещо като кухня, напомняща по-скоро на мебелен магазин, отколкото на модерно изкуство. Лиам Гилик обяснява: "Това е един вид форма на алтернативния модернизъм, не става дума за голям символизъм и за всеобхватни идеи, а по-скоро за другия модернизъм, който ни води в нещо като съвременна кухня."
Гилик кореспондира с известната инсталация в стил баухаус "Франкфуртска кухня" от Маргарете Шюте-Лихоцки. Той разказва как докато умувал над инсталацията си, непрекъснато е бил прекъсван от котката на сина си. Сега нейно електронно подобие седи на един от шкафовете в павилиона и обяснява на посетителите разни неща с гласа на Гилик."Котката разказва една история, която обхваща множество идеи и продължава 10 минути. Можеш да си стоиш в кухнята и да слушаш разказа на котката, която има моя глас, тоест котката съм аз. Тя е не особено вярно животно, може да има няколко стопани. Исках животно, което е нелоялно, но в същото време се нуждае от внимание."
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Сякаш служебните дела са поели властта над живота ви днес. Разбира се, важно е да свършите всичко и то по най-добрия възможен начин, както само вие можете, но не забравяйте и другите области на живота. А те могат да са много, много вълнуващи. Не се страхувайте да се срещнете с вътрешната си същност, това може само да ви направи по-силни и по-цялостни.