Свързани новини

20.09.2012 15:06

Майстора и войната в Индустриална 11

Видян 3952 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

С изложбата Първичната материя на ул. Индустриална 11, в едноименната изложбена зала, отбелязват 130-годишнината на Владимир Димитров – Майстора и 100-годишнината от Балканската война. Експозицията представя ранни творби, военни рисунки и графики, живопис и акварел, които не са били показвани до момента. Изложбата Първичната материя беше открита преди вечер от председателя на фондация Братя Василеви Васил Василев, кураторът на изложбата Галина Декова и председателя на СБХ – Любен Генов. Те разкриха, че двата повода за изложбата – Майстора и войната се съчетават в експозицията. Темата за войната е обект на голяма част от представените произведения. Рисунки и графики показват Майстора като военен художник по време на Балканската война и Първата световна, когато е изпратен на фронта. Изображенията са подбрани от фонда на Художествена галерия – Кюстендил, Националната художествена галерия, Регионален исторически музей – Благоевград, както и от частни колекции.

Безспорно Майстора е най-знаковият и познат художник за българите. Въпреки това неговите рисунки остават малко известни за широката публика до момента. Това, с което удивяват зрителя са лекотата, с които са направени, артистизмът и виртуозността. 

„Това са също едни шедьоври в нашето изкуство”, казва Любен Генов. „Да се направят такива изящни, освободени неща на фронта, в онези условия е невероятно. В голяма степен те са по-съвършени от направените после, в ателието му. Но това е човешкият гений, геният на Майстора всъщност”, допълва председателят на СБХ.

На откриването на изложбата се появиха видни граждани на Кюстендил, родни политици и художници. Сред гостите бяха н. пр. посланикът на р. Франция в България – Филип Отие, акад. Антон Дончев, акад. Светлин Русев, кметът на Кюстендил - Петър Паунов, видни колекционери и общественици. Гостите бяха посрещнати от председателя на фондация „Братя Василеви” Васил Василев., който сподели своите спомени за Майстора в чест на годишнината. „Баща ми беше приятел с него. Често, когато се разхождахме по „Раковски” го срещахме и сядахме в градинката на „Кристал”. Той беше един забележителен човек, който много се открояваше на фона на множеството”. 

За невероятния Майстор разказват истории и акварелите, които са представени в изложбата. Сред тях със сюжет, композиция и цветове истински спира дъха акварелът „Дете в люлка”. В изложбата не липсват и традиционните за стила на Майстора живописни платна. Централно място в изложбата има картината, озаглавена „Мома”. Впечатляващо е и произведението „Слънчогледи”. Това са картини, които не са показвани до момента. Те ще могат да бъдат разгледани в галерията на ул. „Индустриална” 11 до 15. октомври, от вторник до събота, между 10:00 и 18:00 часа.



Етикети
, , ,
Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Има два типа хора. Аз избягвам и двата

към хороскоп хороскоп

близнаци