19.04.2025 17:04

ДА! "Предимно пекарна": Най-доброто име на заведение в София

Видян 5080 пъти | Коментари 0
Гласували 2 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Случайно мернах на бул. Дондуков, в най-тъжната му част - срещу централата на НАП, едно заведение с прекрасно име. Сигурно най-доброто в София или поне най-доброто, което досега съм виждал. Защото съдържа автоирония в особено големи размери (това определение е в стилистиката на комшиите данъчни). А информационният повод си идва сам - няма по-велик ден в годината за пекарите от деня преди Великден.


"Предимно пекарна" хем е точно това, което си пише на табелата, хем - дори само заради названието -  посреща с усмивка.


Защо е точно това ли?


Ами, защото си е пекарна с всиките възможни видове хлябове - всекидневни и празнични, каквито представляват козунаците, с разни гризини и даже със сладкиши, примерно с "бадемки" - нещо, което май не бях виждал.


Всичко това е в единия ъгъл. В другия има плетени ратанови мебели, което превръща пекарната и в заведение, което автоматично я вкарва в любимата ни рубрика. 


Под "бара", на който се продават пекарските издения, са грижливо подредени разни други неща за ядене. Сред тях има био- органик- брашна - мода си е. Но също така има и всякакви други опаковани храни. Даже консервирано конско месо.


Зад плетените столове пък има лавици с други продукти, включително добре подбрани вина.


Без да е натрапено и имитирано, както става често у нас и примерите не са твърде добри - писали сме, тук - напротив - съвсем естествено е създадена атмосферата на нещо френско. Защото именно Петата република е онази, която превърна печивата и вината, хубавата храна изобщо и класическите питиета в свой бранд. 0


Хляб и вино по библейски, по новозаветному - какво по-подходящо за Великден.


 


Борис Ангелов 


  



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня


Горещ юлски следобед.

Държавен служител пуши бавно цигара пред учреждението.
Към него се приближава друг държавен служител и иска огънче.

Държавният служител му подава запалката и пита: „И ти ли не можеш да спиш?“

към хороскоп хороскоп

близнаци

През целия ден вниманието ви ще се връща отново

През целия ден вниманието ви ще се връща отново и