Защо 536 г. е най-лошата година в историята. Вулканично изригване скрива слънцето в продължение на 18 месеца, унищожавайки реколтата и причинява продължителен глад на Земята, пише Science Alert, позовавайки се на проучване на учени от Харвардския университет.
Изследователите са анализирали образци от лед в Гренландия и Антарктида, които са в това замръзнало състояние от стотици години и са открили в тях отлагания от пепел и лава, които са датирани в 536 година – десетата година от управлението на византийския император Юстиниан I.
През тази година е било най-рязкото падане на температурите в Северното полукълбо за период от няколко хиляди години. По сведения на съвременници по това време Слънцето почти не е греело, а неговата яркост била сравнима с тази на Луната.
Учените са открили и следи от второ голямо вулканично изригване, което е станало през 540 година. Двете събития заедно според учените са причина за последвалата чумна пандемия, често наричана Юстинианова чума, за суша, слаби реколти, аномални природни явления и глад.
Всичко това е предизвикало масова миграция, войни, а също така смърт на множество хора и дори упадък на цивилизациите в Мезоамерика.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
27-годишният задържан за трагедията в ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Най-късият политически виц
"Влезли в един бар Владо Николов журналистът, преподавателят, треньорът и финансистът…"
Виктор Димчев
Сезонът на вашия рожден ден ви носи силен творчески