След като бе съобщено за освобождаването от длъжност на Дмитрий Рогозин начело на руската космическа корпорация "Роскосмос", тя заедно с американското космическо управление НАСА обявиха, че са сключили споразумение за съвместни полети на екипажи на пилотируеми космически кораби на Русия и САЩ, предадоха световните агенции.
Договорът е бил подписан още в четвъртък, се казва в съобщение на "Роскосмос". В него се допълва, че споразумението отговаря на интересите и на двете страни и ще допринесе за развитието на сътрудничеството в рамките на Международната космическа станция и за ефективната реализация на проекти за изследване и усвояване на космическото пространство за мирни цели.
Съгласно договора в случай на извънредна ситуация, свързана с отмяна или забавяне на планирано изстрелване на руски или американски космически кораб, ще се гарантира присъствието на борда на МКС на най-малко един космонавт и един астронавт.
В него е записано още, че руската космонавтка Анна Кикина става член на основния екипаж на американския космически кораб "Дракон", чието изстрелване е планирано за есента на 2022 г. В състава на основния екипаж на кораба, който ще излети от Кейп Канаверал във Флорида, освен рускинята влизат още и астронавтите на НАСА Никълъс Ман, който ще бъде командир и Джош Касада, който ще бъде пилот, и астронавтът от японската космическа агенция Коичи Ваката.
Съгласно договора в състава на основния екипаж на полета на кораба "Союз МС-22", планиран за 21 септември 2022 г. от космодрума Байконур, пък влиза американският астронавт Франсиско Рубио, който е борден инженер. Още в екипажа са руските космонавти Сергей Прокопиев, който е командир, и Дмитрий Петелин, който е борден инженер.
Споразумението бе сключено в момент, в който Западът се опитва да изолира Русия заради войната в Украйна. То де факто подновява съвместните полети на руснаци и американци до МКС, които имаше и в миналото, допълва Франс прес.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
По улицата върви блондинка. Едната и гърда изскочила от блузата. Всички ахкат и охкат, и само един полицай намира в себе си мъжество да й каже:
- Госпожо, защо сте в такъв вид на обществено място!?
Тя си поглежда гърдата и възкликва:
- Ужас! Забравила съм си детето в автобуса!