Най-новият военен сателит на руската космическа индустрия „Космос 2555“, който беше изстрелян на 29 април от полигона в Плесецк с помощта на леката ракета „Ангара-1.2“, не е могъл да се задържи на орбита и ще изгори в земната атмосфера. Затова съобщиха едновременно руският космически блогър Анатолий Зак и американският астронавт Скот Кели, предаде OFFNews.bg.
За втория от създаването на „Ангара-1.2“ старт на ракетата в 22:56 по московско време съобщи ръководителят на „Роскосмос“ Дмитрий Рогозин в канала си в Телеграм.
Допълнителният повод за гордост беше фактът, че на тялото на ракетата, освен емблемата на „Роскосмос“ и герба на Русия, с цветовете на Георгиевската лента беше изрисувана и буквата Z. „Изящна, лека, „Ангара“ не ни подведе и успешно премина изпитанието. Поздравявам всички замесени в успешния старт", написа Рогозин.
Полетът беше за целите на Министерството на отбраната. Това беше вторият старт на подобна ракета, но първият с военен сателит „на гърба й“.
Общо над 30 наземни измервателни уреда и повече от 50 бойни екипажа от 15-та армия на авиокосмическите специални сили участваха в осигуряването на изстрелването на космическия кораб. Първото изстрелване на леката Ангара се състоя на 9 юли 2014 г. - изстрелването беше извършено и от космодрума Плесецк.
Ракетата има две степени и е в състояние да изстреля до 3 тона полезен товар в ниска земна орбита. Сега беше вторият и пуск, а малко след старта Русия побърза да нанесе в основния каталог на космическите обекти на Руската федерация в околоземна орбита спътника „Космос 2555“.
„Руската ракета с буква "Z", изписана отстрани, разгръща неуспешен военен спътник. Изглежда, че буквата Z, който е символ на военни престъпления и зверства, сега е и синоним на епичен провал", написа астронавтът Скот Кели.
Спътникът трябваше да бъде позициониран над Тихия океан. Според Анатолий Зак до 14 май 2022 г. орбитата на Космос-2555 се стигнала до 227,7-километров перигей и 247,9-километров апогей без никакви ясни опити да се издигне, което показва, че спътникът никога не е бил активиран.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
"Смятаме, че България заслужава подобна ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Ежедневните задачи ще изискват много повече енергия