04.04.2020 17:04

Мобилна апликация събира в национална система информация за Covid-19

Видян 4311 пъти | Коментари 1
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

    "Мобилна апликация ще помага на гражданите проактивно да информират за текущото си здравно състояние и в същото време да има проактивна страна и от държавата, ако се налага". Това каза на брифинг в Министерския съвет Ивайло Филипов от „Информационно обслужване“ при представяне на национална информационна система за борба с Covid-19. Разработеният софтуер и труда на разработчиците са дарени безвъзмездно. Използван е софтуер за анализи, който е използван в мобилните апликации в Сингапур, Италия, Южна Корея и Тайван, предаде БНР.


Всички мобилни компании в България ще таксуват мобилната апликация 1 лев.


Даването на личните данни е изцяло на доброволен принцип.


Филипов посочи, че системата има централен регистър, който събира информацията и я изпраща на всички държавни органи. Тя е е изградена за 10 дни.


"В първите 48 часа е въведен рагистърът на всички карантинирани лица и всички заболели и информацията по автоматизиран път достигна до органите на МВР, които осъществяват контрол на карантинираните лица. В системата има интеграции с личните лекари, общините, РЗИ, службите на МВР, "Гранична полиция" и пожарната, също и с доброволците".


В системата ще се въвеждат лични данни - ЕГН, а софтуерът прави разпознаване за пол и възраст, въвеждат се хронични заболявания на лицето, ако има такива. Тези данни се предават на Министерството на здравеопазването.


"Потребителят може да дава симптоми, примерно - нямам температура, имам суха кашлица, трудност при дишането - имам, постоянна болка - няма, посиняване на устните - няма, гадене - няма, няма виене на свят. Съответно подава информацията към Националния оперативен щаб. По-късно през деня може да пусне пак такива данни". На по-късен етап споделената информация ще стига и до личния лекар.


"Автоматично и личният му лекар може първо да се свърже с него и да верифицира каква е ситуацията".




Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

  • 001 уволнен държавен служител 05.04.2020 08:48

    също като изтичане на данните ни от НАП

RSS

Най-нови

Дефицитът в бюджета ще бъде доста над 3%: Радев

Дефицитът в бюджета ще бъде доста над 3%: Радев

Заложеният дефицит в проекта на ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня


"Моля, не повръщайте под масите! И там има ора..." - Надпис във врачанска кръчма