22.05.2009 12:27

България ще изгражда първия в Източна Европа нанотехнологичен център

Видян 3359 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Ботевград е фаворит за изграждане на високотехнологичен завод, заяви зам.-министърът на финансите Любомир Дацов при подписване на споразумение с IBM за съвместни разработки в областта на нанотехнологиите чрез първия за Централна и Източна Европа нанотехнологичен център, предаде БГНЕС.


Споразумението бе подписано от Любомир Дацов, от страна на българското правителство и от Марсело Лема, генерален мениджър за Централна и Източна Европа на IBM, предаде репортер на БГНЕС. В завода ще има т.нар. "бяла стая" - лаборатория, в която при изключително чисти условия ще се разработват нови технологии. Съвместни лаборатории ще бъдат изградени в Софийския и в Техническия университет, за да могат студентите да имат достъп до новостите в науката. "Ще помогнем България да направи своята стъпка и да формира бъдещето си чрез проекта. IBM ще


грае роля в подкрепа на България в развитието на международен център за нанонехнологии", каза Марсело Лема. Прилагането на технологии и знанията ще доведат до трансформиране на процесите, които са залегнали във фундамента на нашата икономиката, допълни генералният мениджър на компанията. Целта на нанотехнологичния център е да развива нано и микромашините и да развива наноматериали. Подписаното днес споразумение е за развитие на нано и микромашини. Очаква се до 2015 г. приходите от нанотехнологиите в света да достигнат до 3 трилиона долара. На вчерашното заседание на правителството беше одобрено общото рамково споразумение между България и IBM за съвместни разработки в областта на нанотехнологиите чрез първия за Централна и Източна Европа нанотехнологичен Център. Правителството ни все още не е водило преговори с други страни за сътрудничество при създаване на подобни лаборатории, уточни зам.-министър Дацов.


На подписването присъстваха американският посланик в България Нанси Макълдауни и финансовият министър Пламен Орешарски.



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Блондинка опитва да постъпи на работа в полицията.

Възрастният шеф в полицията я поглежда и пита:

- Ще ви задам няколко въпроса. Колко е две по две?

- Ъъъъ, четири.

- Добре. Корен квадратен от 100?

- Ами, десет!

- Отлично. Кой е убил Ботев?

Блондинката замълчава.

- Не знам, - накрая казала тя.

- Добре, помислете и елате утре

Блондинката се обажда на приятелка. Тя я пита:

- Взеха ли те на работа?

- Не само, че ме взеха, но вече ми поръчаха и разследване на убийство!

към хороскоп хороскоп

водолей