Изпадналият в несъстоятелност фотопионер Kodak може да получи над 500 млн. долара за своите цифрови патенти. Според материал на Wall Street Journal офертата на консорциум е надхвърлила необходимия праг от половин милиард долара, нужни за едно ново начало на бизнеса. Според агенцията за финансови новини Bloomberg зад офертата на консорциума са Apple и Google. Hidden Field
През ноември Kodak си осигури почти 800 млн. долара за новия старт на бизнеса си, за да измъкне специалиста в печата от фалит. Финансовата инжекция на големите банки UBS и JP Morgan Chase и две други финансови компании обаче бе обвързана с условието, че продажбата на цифровите патенти ще донесе най-малко 500 млн. долара.
В Kodak в края на 19-и век беше открит фотофилмът. Впоследствие с евтини фотоапарати компанията направи снимането масов пазар и правеше големи печалби, докато възходът на цифровите изображения осуети бизнес модела. От известно време насам Kodak се опитва да се преориентира като специалист при принтерите - с променлив успех. В момента оцеляването на компанията е гарантирано от кредит.
След дългогодишни проблеми и високи загуби през януари компанията подаде молба за защита от фалит по глава 11 от специализираното законодателство, след като се бори безуспешно да се адаптира към света на цифровата фотография.
В хода на саниращата програма компанията се раздели с някои свои бизнес области, като в своя някогашен основен бизнес в момента Kodak почти не е представен. Според плановете приходите през 2013 г. се очаква да спаднат до 2,7 млрд. долара. През 2000 г. групата отчете приходи в размер на 14 млрд. долара.
Новият старт трябва да бъде отчасти финансиран и с продажбата на богатия арсенал от патенти в цифровата фотография. Индикациите обаче са, че Kodak може да очаква значително по-малко пари, отколкото планираните 2,6 млрд. долара.
Търгът трябваше да приключи всъщност още преди няколко месеца, като сред заинтересованите компании се спрягаха именно Google и Apple. Но конкурентите не участваха в наддаването, така че първоначалните оферти бяха твърде ниско оценени.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
През целия ден вниманието ви ще се връща отново и