21.11.2025 00:08

№19 на ЦСКА стана BJJ&граплинг шампион: Никога никого не подценявай

Видян 27304 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

Преди дни Петко Петков спечели общо 19-ата си титла на граплинг и жиу-житсу само за 2 години, докато играе с №19 и във футболен отбор. Гостуваме на супер шампиона в бойната му академия в неговата зала Fitness 23 UP в сърцето на Студентския град:


Нека първо да кажем каква е разликата между BJJ и граплинг?


По-подходящ за хората с бекграунд от борбата и ММА е граплингът. За онези, които са се занимавали с джудо и самбо, по-подходящ е BJJ, където кимоното дава по-голям контрол. Аз идвам от джудото. Започнах на 7 г. в Монтана при единствения ни коралов колан Ташко Танов. От 14-годишен обаче се посветих на футбола. Не спирам да играя и досега, ето идвам от мач за моя настоящ отбор Оборище – Панагюрище в Трета лига.


И сте №19, също като 19 минути....


Да, бях №19 и като голмайстор на ЦСКА 1948 преди. Играя за удоволствие.


Как голмайсторът стана шампион в 2 толкова различни спорта?


На шега. През 2023 г. дадох залата си на мои приятели, да провеждат в нея тренировки. Гледах. Стана ми интересно, върна ме към старите години в джудото. Започнах да тренирам с тях. Хареса ми. Тръгнах по състезания. Започнах да печеля и се увлякох още повече...


Преди да кажем какви са всички тези златни медали, изпълнили цяла Стена на славата, разкажете как станахте треньор така скоростно?


Аз съм следвал в Треньорския факултет на НСА. Но в BJJ станах треньор случайно. Този път стечението на обстоятелствата беше лошо на пръв поглед – просто един ден ни напусна нашият бразилски „хед коуч”. Замина за Пловдив и остави цялата група. Има традиция в залите, когато отсъства наставникът, заниманията да поема най-старшият и/или най-добрият в групата. Така започнах 23 FIGHT ACADEMY, а вече моите хора печелят медали.


Да кажем сега за отличията Ви – 19, както преброих, които гордо висят на стената в залата...


Първите 3 златни медала са балкански – 2 на BJJ и 1 на граплинг. 3 са от ADCC – 1 балкански и 2 национални. 2 златни отличия са от American Grappling в моята категория до 94 кг и едно е в абсолютната. От AJP – Абу Даби са европейската и междуконтиненталната титла. 2 златни медала са от световните турнири Grand Slam в Рим и в Турция. Имам и от IBJJF т.н.


Какво е основното, което преподавате на своите възпитаници и само млади хора ли са те?


Първото нещо, което винаги казвам е, че BJJ e спорт, който се учи цял живот. Разбирах го, когато лятото тренирахме със самия Кайнан Дуарте.


Преборихте ли го?


Никакъв шанс. Човекът е на светлинии години от нас. Но по борбите с него разбрах, че наистина човек винаги има какво да научи в жиу-житсу. Какъвто и колан да има. Защото този спорт не е само борба, той е и шах - изисква естествен интелект, освен естествена сила.


Ще се върнем ли на Вашия клуб?


19 души сме, заедно с мен. Има хора от всякакви възрасти – още нещо, заради които BJJ е най-бързо развиващият се спорт в света. Тренираме, а след това на състезание всеки играе в своята възрастова група, освен в своята категория. От известно време правим и друго много интересно нещо – каним да ни гостуват треньори като Любо Геджев и Влади Генов. Поддържаме приятелски отношения с другите клубове и тази обмяна е много ценна за нашите хора. Винаги им казвам и още едно мое правило в спорта и в живота: "Никога никого не подценявай". В BJJ и в граплинга, който не спазва това, съвсем буквално го боли и то много.


Кои тренировки са по-ефективни: груповите или индивидуалните?


Всички са ценни, но индивидуалните, разбира се, дават възможност за специално внимание към нивото и качествата на всеки практикуващ.


Вие правите и кондиционни тренировки, които май са ахилесовата пета на целия български спорт?


Да, при мен правим кондиционни тренировки с доста известни състезатели от футбола, имам и от бойните спортове.


 


Борис Ангелов



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня


Горещ юлски следобед.

Държавен служител пуши бавно цигара пред учреждението.
Към него се приближава друг държавен служител и иска огънче.

Държавният служител му подава запалката и пита: „И ти ли не можеш да спиш?“

към хороскоп хороскоп

телец