Канадският режисьор Джеймс Камерън се завърна на повърхността, след като достигна сам най-ниската точка на земната кора - Марианска падина в Тихия океан, на борда на специално конструиран батискаф, съобщиха световните агенции.
След по-бързо от предвиденото изплаване, капсулата завърши няколкочасовото пътуване до "дъното на света", откъдето донесе заснет 3D материал, образци от почвата и живи организми за биолозите и геолозите.
12-тонният батискаф, боядисан в яркозелен цвят, бе оборудван с всичко необходимо за видео и фотоснимки. Заснетите от Камерън кадри ще влязат в основата на научнопопулярен филм на "Нешънъл джиографик", предаде БГНЕС.
Кинематографистът и изследовател достигна така наречения "Предизвикател на дълбините" на дълбочина почти 11 км (10, 898 метра), в 00.52 ч. българско време. В морските дълбини създателят на блокбъстърите "Терминатор", "Титаник" и "Аватар" се потопи с батискафа Deepsea Challenge, в чието разработване е участвал. Осемметровата миниподводница е създадена след дълги години изследвания и съчетава в себе си съвременни технологии и възможности да устои на огромното налягане.
57-годишният режисьор има зад гърба си вече 73 спускания под вода, от които дузина около снимките на "Титаник".
Джеймс Камерън стана третият човек в историята, достигнал най-дълбоката точка на Световния океан – дъното на Марианската падина. На 23 януари 1960 година двама души – швейцарският океанолог Жак Пикар и американският лейтенант Дон Уолш извършиха спускане в батискаф от борда на военния кораб на САЩ "Триест". Тогава те нямаха възможност да останат повече от двадесетина минути и то сред мрака на дънната кал.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Възрастна дама иска да паркира колата си. Намества се между колите и блъска предната кола. След това блъска и задната.
Към нея бавно се приближава полицай и пита вежливо:
- Мадам, по слух ли паркирате?