Правителството реши да отпусне 60 млн. лв. национални доплащания на зърнопроизводителите-милионери. Това означава, че те ще вземат по 2 лв. на декар допълнителна субсидия от държавния бюджет. Европейските субсидии, които ще се налеят в сметките на зърнарите са около 1.1 млрд. лв. "Не ги е срам да искат още пари при положение, че европейските средства също идват от джоба на всички българи", коментират икономисти.
"Богаташите ще лапнат още 60 млн. лв., а за нас пенсионерите правителството не може да осигури 35-40 млн. лв. коледни надбавки", обясняват от разгневени пенсионери. Те допълват да не говорим за здравеопазването, където няма пари за болните от рак. На всичкото отгоре отдавна е ясно, че 4% от зърнопроизводителите в България вземат 75% от субсидиите в агросектора.
Само един зърнар получава около 30 млн. лв. субсидии за отглежданите 1 млн. декара. Това е фирмата "Октопод". С осигурените 60 млн. лв. това означава, че тя ще грабне още 2 млн. лв. от националния бюджет. Другите милионери със субсидии са Ангел Вукадинов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите, Радослав Христов, зам.-председател и членовете Васил Петров, Георги Милев, Димитър Магуганов и др. Зърнарите са около 3000 човека в страната.
Нормата на печалба в бранша гони 50%, а при най-добрите е и отгоре, така че зърнарите никак не са за оплакване. Неслучайно са известни като основни потребители на чисто нови мерцедеси от магазина. Даже дребните риби имат цели автопаркове с луксозни лимузини.
Зърнарите искат не само подаръци от ЕС и правителството, каквито не получава никой друг, но и облекчения за горивото, което се използва за селскостопанските машини, но и за харчливите им мерцедеси. Не обещават обаче да свалят поради това цените, които и без друго спекулативно завишиха особено през миналата година, когато хлябът поскъпна рекордно, коментират пенсионери. Никой друг бизнес не получава и досега толкова много пари. Останалите земеделски и индустриални производители се оправят както могат, което всъщност е и идеята на капитализма с неговия свободен пазар. Зърнарите обаче си искат мерцедесен социализъм и го получиха от БСП.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Сякаш служебните дела са поели властта над живота ви днес. Разбира се, важно е да свършите всичко и то по най-добрия възможен начин, както само вие можете, но не забравяйте и другите области на живота. А те могат да са много, много вълнуващи. Не се страхувайте да се срещнете с вътрешната си същност, това може само да ви направи по-силни и по-цялостни.