Изграждането на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци е важно условие за развитието на ядрената енергетика в България. Това каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова при започването на изграждането на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци в Козлодуй, предаде Фокус.
Министърът поясни, че е планирано през 2021 г. да приключи първият етап, свързан с националното хранилище за ниско и средно активни радиоактивни отпадъци и съответно неговото въвеждане в експлоатация.
„Тук ще разчитаме на безспорната експертиза, на професионализма на консорциума, който ще изгради този проект с водещата роля на немската компания и разбира се, с участието на четири български компании, които са водещи в тази област“, коментира министър Петкова.
Тя увери, че съоръжението ще отговаря на абсолютно всички изисквания от гледна точка на екология.
„Това ще бъде съоръжение, което ще бъде едно от най-модерните в Европа“, заяви Теменужка Петкова. „На първо място бих искала да благодаря за поканата и възможността да присъствам на днешното събитие, с което се слага началото на изграждането на националното хранилище за ниско и средно активни радиоактивни отпадъци. Това е проект, който води своето начало от 2005 г. по силата на поет ангажимент от нашата държава във връзка с необходимостта от изграждане на подобно хранилище. Тъй като България произвежда една много значителна част от своята електрическа енергия именно от АЕЦ „Козлодуй“ за нас изграждането на това национално хранилище е изключително важно условие за по-нататъшното развитие на ядрената енергетика в България и за по-нататъшното развитие на ядрената енергетика и чрез нови мощности“, коментира министърът на енергетиката.
По думите й в програмата правителството един от разписаните приоритети в сектор „Енергетика“ е свързан именно с безопасното управление на отработеното ядрено гориво и на ядрено активните отпадъци.
„Както виждате и с днешното събитие приоритетите, които сме разписали в нашата управленска програма, се превръщат в реални дела“, допълни министърът на енергетиката. Министър Петкова благодари на всички, които през годините са положили усилия и на колегите си от Министерство на околната среда и водите, на Министерство на регионалното развитие, на Агенцията за ядрено регулиране и на партньорите си от Европейската банка за възстановяване и развитие за неуморната работа и професионалното отношение към този проект.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
ТИР премаза автомобил край село Зимница, ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Вниманието ви ще бъде изцяло насочено към дома и