Volkswagen, Stellantis и още 13 производители на автомобили са глобени с 495 млн. долара от ЕС за картел

Свързани новини

02.04.2025 15:04

Volkswagen, Stellantis и още 13 производители на автомобили са глобени с 495 млн. долара от ЕС за картел

Видян 1319 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

15 от най-големите автопроизводители бяха глобени от Евросъюза с общо 458 млн. евро за участието си в картел, свързан с рециклирането на стари и излезли от употлеба автомобили. Сигналът е бил подаден от Mercedes-Benz, също участник в картела, който е отървал глобата заради показанията срещу останалите.


Европейската комисия направи обиски в автомобилните фирми още преди три години, а след анализ на събраните данни излезе със становище, че картелът е работил май 2002 г. до септември 2017 г. Организатор на срещите и контактите между компаниите е била Европейската асоциация на автомобилните производители (ACEA).


Случая засяга разглобяването и рециклирането на коли, които вече не са годни за употреба. 15-те фирми са се споразумели помежду си да не се конкурират и да не рекламират каква част от даден автомобил може да бъде рециклирана, възстановена и повторно използвана.


Освен това са се наговорили да премълчават колко и какви рециклирани материали се използват в новите им автомобили. Съгласили са се също така и да не плащат на автоморгите и специализираните сервизи за обработката на излезлите от употреба превозни средства.


Всичко това е нарушение на законодателството на ЕС. Според него собствениците трябва да имат възможност да се освободят безплатно от старите си или повредени автомобили, които вече не са годни за употреба, и тези коли да отидат в сервиз за разглобяване. При необходимост, сметката се поема от производителите. От друга страна купувачите на нови автомобили трябва да бъдат надлежно информирани какви и колко рециклирани материали са вложени.


"Тези производители са се координирали в продължение на над 15 години, за да избегнат заплащането на услуги по рециклиране. Няма да толерираме картели от какъвто и да е вид и това включва онези, които пречат на информираността на клиентите и на търсенето на по-екологични продукти", заяви Тереса ​​Рибера, еврокомисар по конкуренцията и зам.-председател на ЕК по въпросите на справедливия енергиен преход.


Всички производители са признали участието си в картела, в замяна на намаляване на глобите с 10%.


Най-много ще плати Volkswagen - 127.69 млн. евро, следват Renault-Nissan е 81.46 млн. евро, за Stellantis - 74.93 млн. евро, и Ford - 41.46 млн. Сред другите глобени са Toyota, Mitsubishi, Honda, Hyundai, Jaguar, Land Rover, Mazda, Suzuki и Volvo.


Подалата сигнала Mercedes-Benz е трябвало да плати 35 млн. евро.


 


Снимка: Ройтерс



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:

- Какво значи това?

Той:

- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.

Тя:

- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!

 

 

към хороскоп хороскоп

телец