Министерството и консулската служба в Хага са игнорирали напълно случай на наше момче зад граница, което се нуждае от помощ
Павел Николов е в кома вече четвърта година в следствие на побой, нанесен му на строителен обект. Той е работил за една от най-големите строителни компании в Нидерландия – Бейлен, която се оказва е наемала работници чрез посредническа фирма, включително от България.
Случаят, освен криминален, засяга и работодателя на Павел, при когото се откриват много съмнения за нарушения на трудовото законодателство, например разминаване в присъствените списъци, едни и същи осигурителен номер за различни работници и т.н.
Също така от компанията - майка две години след инцидента съобщават, че не са знаели за него и че компанията - посредник не ги е информирала, което поставя под съмнение въобще цялата ситуация там и това при какви условия работят чуждите наемни работници.
Въпреки че от прокуратурата са водили разследване, защото все още не е ясно дали е трудова злополука – липсват всякакви данни в книгите на обекта, или криминален побой от други работници, засега няма задържан. Има подозрения към българския посредник и представител на обекта Траян, защото е подслушван телефонът му, но няма привлечени обвиняеми.
И докато Павел е в кома, а майка му Татяна четвърта година е неотлъчно до него, българската държава нехае и не помага на изпадналите в тази тежка ситуация сънародници. Многократно са правени опити да се потърси помощ от консулството в Хага, но от там или отпращат жената или не си вдигат телефона.
В момента например Павел е с изтекла лична карта, което прави невъзможно болничното обслужване, защита на правата, плащанията. И никой чиновник не обръща внимание на тези двама българи. От София препращат към Нидерландия, а от там услужливо не си вдигат телефона. Дори не говорим за по сериозна подкрепа – адвокати, консултация, консулска защита.
От нашето външно министерство и представителите там на място никой не й помага да се справи с тежката нидерландска социална система, която дори не иска да признае и назначи майката за представител на сина, който е в будна кома.
Този случай поставя под съмнение както нидерландската социална и правораздавателна система, а това е страната, която ни спира за Шенген, така и това какво точно се случва в нашето Министерство на външните работи.
И ако нидерландците си гледат собствената сметка и собствените интереси на местни фирми и граждани, то за българското външно министерство въпросът е има ли пилот в самолета и какво точно вършат скъпо платените ни чиновници зад граница, щом по никакъв начин не съдействат на изпаднали в беда български граждани.
19 минути алармира лично президента, вицепрезидента, правитеството и Външното министерство по казуса и ще следи дали и как властта ще реагира.
Мария Пенчева
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Да, вероятно е така. Казусът не е ясен.
Сигурен съм, че от посолството са оказали нужното судействие.
има ли договор, има ли застраховка или тръгват без елементарни гаранции и после посолството им виновно и ако може то да санкционира държавата гостоприемник защото човекът не си знае правата и не се интересува
е, силна злоба тресе българите , нито са им високи заплатите, нито не си гледат работата, я питайте тези 200 в Дубай кои са и какви са или стотиците , накупили имоти в Гърция, Италия и къде ли не - мандраджиите със сирене по 30 лева, собствениците на аптеки с ежедневно вдигане на цените на лекарствата
Ама ние имаме ли изобщо Външно? Там трайно се настаниха напористи евроатлантици джендъри и грантаджии и единственото, което ги интересува са повишаване на заплати и командировъчни. За работа в ползу роду не ги търсете, те не знаят що е това
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Някои новини ще ви принудят да преосмислите подхода си