Министърът на външните работи на Австрия Михаел Шпинделбергер поздрави Словакия за решението да не отваря отново блок V-1 от атомната централа Ясловске Бохунице. Пред своя словашки колега Ян Кубис той изрази надежда, че Братислава ще се откаже “изобщо от стъпки” за отваряне отново на спрения реактор в Бохунице.
Вестник “Дер Щандарт” цитира мнение на австрийското външно министерство, според който едно евентуално решение и стъпка от страна на Братислава за отваряне на Бохунице ще представлява нарушение на Основното право на ЕС. Под основно право се разбира всичко, което е залегнало в Договора за присъединяване на всяка страна към ЕС. В случая със словашката АЕЦ, Словакия се е задължила в договора за присъединяване до края на 2008 г. окончателно да изключи ядрения си реактор. И тъй като в договора няма клауза, която да допуска или оправдава отварянето на реактора, Словакия не може да апелира за подобно разрешение. Юристите на Брюксел са категорични: ако Словакия отвори реактора, те ще трябва да заведат дело за нарушение на основното право.
За разлика от Словакия Литва предвидливо е включила в своя договор за присъединяване клауза, която да позволява отваряне на изключените реактори на Игналинската АЕЦ. Член 4 се казва: “Без оглед на договореностите в член 1 (за спиране на реактор 1 преди 2005 и реактор 2 до 31 декември 2009), с позоваване на предпазната клауза от член 37 на Договора за присъединяване Литва може да се приложи към Игналинската ядрена централа, ако енегрийните доставки за Литва бъдат нарушени”.
Някъде по средата е България. БГНЕС припомня, че в Договора за присъединяване никъде не е посочила подобни предпазни мерки специално за АЕЦ Козлодуй. Дори нещо повече – България изрично е посочила, че се съгласява на “окончателно” затваряне на ядрените си реактори, с което много трудно би могла да претендира за повторното им отваряне. Ето какво се казва дословно в същия договор: Член 30/1. България, след като окончателно, в съответствие със своите задължения, е закрила за последващо извеждане от експлоатация Блок 1 и Блок 2 на Атомната електроцентрала "Козлодуй" преди 2003 г., се задължава с окончателното затваряне на Блок 3 и Блок 4 от тази електроцентрала през 2006 г. и за последващо извеждане от експлоатация на тези блокове.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Възрастна дама иска да паркира колата си. Намества се между колите и блъска предната кола. След това блъска и задната.
Към нея бавно се приближава полицай и пита вежливо:
- Мадам, по слух ли паркирате?