16.05.2022 09:24

Украинците започват да напускат страната ни

Видян 13803 пъти | Коментари 3
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

„Украинците, които напускат България, са повече от тези, които влизат у нас”,  заяви пред БНР Мариана Тошева, шеф на Държавната агенция за бежанците. Тя посочи, че няма информация дали те избират други държави от ЕС, или се връщат в родината си. По думите й ситуацията е динамична и това не е само в България, а във всички държави.


 


“България е на първо място в ЕС по брой украински бежанци с временна закрила”, отчете Тошева още в четвъртък на брифинг в МС. „Пристигналите украински граждани у нас са 252 826. До този момент са останали 104 235 лица, които пребивават на територията на страната”, посочи тя. Това означава, че у нас се задържат 41.23% от пристигащите, но сега и отливът се засилва.


 


"В събота в нашата страна са влезли 2441 души за денонощие, но са напуснали 2792. Този процес се наблюдава от седмица. Броят на тези, които напускат страната, се задържа по-голям от тези, които влизат в България", посочи Тошева сега.


 


"До 31 май хотелите трябва да бъдат освободени и украинските бежанци да бъдат транспортирани до други места за настаняване”, напомни тя, но не уточни дали това е пряката причина за отлива.


“В момента в хотели са настанени над 63 000 жители на Украйна.Над 33 000 са потвърдените места за настаняване в общински ведомствени бази. Част от украинците са заявили, че желаят да напуснат страната, друга част излизат на свободен наем или отиват при близки и познати”, посочи шефът на агенцията. Тя подчерта, че програмата за настаняване на бежанци в хотели с държавна помощ предварително е била уговорена да приключи до 31 май.


 


"Мярката е обезпечена с финансов ресурс и беше обявена като временна. От 1 юни влизаме във фазата на интеграцията - тези хора са имали време да се ориентират, да заявят дали биха работили и какво. Ако хотелиер прецени, че на собствени разноски може да приюти украински граждани, решението е индивидуално", допълни Тошева=


 


По думите й, притесненията на украинците са разбираеми, но никой няма да бъде оставен на улицата. "Украински граждани активно търсят работа. Със специален подход сме към хората от уязвимите групи - възрастни хора, болни, многодетни майки.


 


От утре влиза в действие дигитално приложение с въпроси, а отговорите ще дадат ориентир за тези, които са си намерили работа, какви са възможностите на съответното населено място да бъдат настанени... 70% желаят да започнат работа веднага, 17% биха започнали в период от 1 до 6 месеца. Над 60% са хората с висше образование, около 30% са хора със средно специално образование", продължи Тошева.


 


Напомняме, че според Агенцията по заетостта от 104 хил. украинци настаени у нас - едва около 2400 са започнали работа. От 16 май, ведомството стартира национална информационна кампания на открито за български и чуждестранни граждани, в т.ч. бягащите от конфликта в Украйна, които пребивавaт в България.


 


Кампанията На работа в БГ ще се проведе в рамките на 3 седмици.


 В същото време  статистиката сочи, че около 90 деца са в детски градини в страната, над 500 са в български училища. Центровете, в които майките ще могат да оставят децата си през деня, ще бъдат ясни още от началото на новата седмица.


 


 


Пламен Валентинов


 


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

  • 003 Anonimen 17.05.2022 00:22

    американците псуват байдън, смятат го за руски агент, защото със задължителните ваксини е съсипал амер. армия

  • 002 Anonimen 16.05.2022 12:45

    Куфарите, влака и на украинските гари! Така го е казал украинският писател Булгаков в "Майстора и Маргарита". Слушайте го той е умен украинец и доказано не е фашист. Само сменяте от Киев в Москва, разбирайте го от България в Украйна и там проявявайте колкото искате претенции за каквото си пожелаете. Вие си избрахте зеленият клоун, сега му духате попарата. Вашите проблеми не са и наши, ние от фашисти нямаме нужда в България.

  • 001 Свиневъд 16.05.2022 10:09

    Да се махат от държавата ни тези нацисти. За българските деца капачки, за украинските бежанци дебели пачки. Тази измет, която само вее знамена и реве слава на Усрайна, вкарва директно зараза в държавата ни, която и без това е превърната в евроатлантическа КОЧИНА !!! Да ме прощават СВИНЕТЕ !!!

RSS

Най-нови

Тройният убиец в Угърчин излязъл на 12 юни от затвора

Тройният убиец в Угърчин излязъл на 12 юни от затвора

27-годишният задържан за трагедията в ...

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Който търси, разхвърля

към хороскоп хороскоп

близнаци

Ежедневните задачи ще изискват много повече енергия

Ежедневните задачи ще изискват много повече енергия