През 2014 г. в София ще отвори врати нов Център за съвременно изкуство. Бившето трамвайно депо на бул. Мария Луиза ще заработи като изложбена площ от най-модерен вид, с гигантски арт пространства, подобно на бившата електроцентрала в Лондон, която се превърна в Тейт Модърн, пише вестник Преса.
Очаква се всеки момент столичният електротранспорт да финализира процедурата и центърът да заработи, разкри кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова. „Това е модерно осмисляне на стари промишлени пространства, които се превръщат в културни зали в цял свят" - заяви първата дама на София. Още като зам.-кмет по културата преди години тя осъзнала нуждата от подобен център и започнала да работи по въпроса.
Част от депото ще приюти и музей на транспорта на столицата. В същото време обаче историята ще навлезе и в ежедневието на столичани: ретро мотриси, сякаш излезли от музея, ще обикалят из града редом с новите трамваи. Те ще се движат по специални маршрути и ще бъдат арени за подвижни културни събития - читални или театрални постановки. Реставриран стар трамвай пък ще „застане" в края на пешеходната част на бул. Витоша и ще се превърне в туристически културно-информационен център.
Така историята на трамвая излиза извън музея, а съвременното изкуство се настанява в депото. „Наследството е ценно, когато не стои застинало", убедена е Йорданка Фандъкова. Според нея ролята на общината е да събира различни гледни точки и позиции, а миналото и настоящето могат да съжителстват в един град, вместо да се противопоставят.
Новият арт център ще стане част от кампанията на София за европейска столица на културата през 2019.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Във Фейсбук:
- Здравейте група! Пия билката шафран, но не знам за какво помага
Коментар:
- И аз пия ракия - без да знам за какво помага...от 36 години, най-редовно без да пропускам вечер...