Софийският университет Св. Климент Охридски е получил аванс за изграждане център за изследване на лечебните свойства на минералните води, част от който ще се помещава в сградата на бившата минерална баня в столичния Овча купел. Необароковата сграда е в рушащото се състояние поне от 20 години. Проектът е на консорциум Наследство БГ и ще бъде финансиран с 29.8 млн. лева по оперативна програма Наука и образование за интелигентен растеж. Авансът е в размер на близо 6 млн. лева, обясни пред Дневник ръководителят на проекта и бивш ректор проф. Иван Илчев, който принципно не е спец по балнеолечение, а по история.
Освен Софийския университет, в консорциума влизат още 3 ВУЗ-а, седем института на БАН и Националната библиотека Св. св. Кирил и Методий, а Столичната община е бизнес партньор. Асоциирани партньори са организации в областта на туризма и културното наследство, които биха ползвали резултатите от проучванията.
Предвижда се другите две бази на центъра да бъдат бившият ресторант Яйцето в Ректората и сграда на университета на ул. Гурко срещу Кукления театър, която е получена като дарение от покоен професор и се отдава под наем.
За банята в Овча купел ще бъдат дадени 3 млн. лева от оперативната програма, обясни още проф. Иван Илчев. В момента Регионалният исторически музей подготвял инженеринговия проект, тъй като сградата е паметник на културата.
По проект в банята ще бъдат изградени две лаборатории, конферентна зала и компютърна зала. Едната лаборатория е наречена Анализ, дигитализация и реставрация на аудио-визуално наследство, а другата - Социални иновации, рекреативен хюмън дизайн и нишов туризъм. По думите на Илчев ще се изследва действието на минералната вода върху организма, като върху това ще работи екип от Националната спортна академия.
Очакванията са строително-монтажните работи да започнат през март, а в момента се завършва обработването на документите за обществените поръчки. Предвижда се научните екипи да бъдат назначени в началото на следващата година. В центъра ще работят около 270 изследователи.
Софиянците се питат, дали при цялата работа, ще остане и място за къпане в банята? Защото минералните води на София – над 40 извора, се изливат просто хей така в епохата на супер печелившия спатуризъм. Припомняме, че вместо в модерен балнеологичен център, Централната баня се превърна в музей, като оправданието беше, че нямало паркинг, ако стане туристическа атракция, което, разбира се, не отговаря на истината. Паркинг има, но е обсебен от Министерския съвет, който на същото място има закрит гараж, редица за паркиране и отделен спецпаркинг на 100 метра.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:
- Какво значи това?
Той:
- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.
Тя:
- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!