"На 1 януари 2017 честваме 10 години от присъединяването на България към ЕС! Време на много надежди, очаквания, свобода. Време и на разочарования. Но това беше правилният път пред страната ни. И днес, с поглед от европейската сцена, съм още по-убеден в далновидността на решението." Това написа в профила си във Фейсбук лидерът на ПЕС Сергей Станишев.
Публикуваме целия текст на поста:
Приятели,
На 1 януари 2017 честваме 10 години от присъединяването на България към ЕС! Време на много надежди, очаквания, свобода. Време и на разочарования.
Много журналисти ме питат как виждам страната ни след тези 10 години, така ли съм се представял членството ни. Труден и едновременно лесен отговор.
На площада, на 1 януари 2007 г. посрещнах Новата година с много наши сънародници, изпълнен с ентусиазъм и надежда. Това беше кулминацията на работата на три правителства. Повече - беше национално усилие.
Казах си: всичко си струваше - безсънните нощи, тежките решения, компромисите! Страната ни получаваше мястото си в общност на ценности, демокрация и върховенство на закона. Това беше нашият ценностен избор.
Днес, 10 години по-късно, някои евроскептици злорадстват. Видите ли, присъединихме се към Съюз, който се разпада, раздира се от кризи, няма пилот в самолета. За нас нищо не се промени - все така сме най-бедни в Европа, все така сме без перспектива. Завинаги сме на дъното на таблиците и класациите.
Но нека си представим с ръка на сърцето къде щеше да е България сега, ако не бяхме членове на ЕС. Как щеше да се справим с бежанците? В каква позиция щеше да сме спрямо Турция? А еврофондовете? Ами факта, че Европа е във всяка българска къща - все някой работи или учи на Стария континент?
Затова отговорът е лесен: това беше правилният път пред страната ни. И днес, с поглед от европейската сцена, съм още по-убеден в далновидността на решението.
Но отговорът е и труден. Защото, ако сме честни пред себе си, ще трябва да признаем, че страната ни може много повече.
Като отстояване на националния интерес.
Като единна вътрешна позиция пред евроинституциите и другите държави-членки.
Като отстояване на достойнството ни и неприемането на членство "втора ръка".
Аз лично смятам, че трябва да се борим за присъединяването ни към Шенген. Да продължим кампанията и дори да я направим по-видима. Но затова са нужни действия от страна на българското правителство.
След 10 годишно пълноправно членство предстои председателството на България на Европейския съвет.
Време на доказване. Време на идеи и нови надежди. Време на ново национално усилие.
И това е предизвикателството пред българските политици. Защото, ако в предстоящите избори заложат на кампания, която разделя, после трудно ще постигнат обединение. Ако разчитат на лов на гласове с популизъм и национализъм, след това трудно ще постигнат вяра в Европа.
Сега е време за избор. И в България, и в Европа!
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
"Шишков нищо не е спрял, защото аз спрях ...
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
Някои новини ще ви принудят да преосмислите подхода си