Лидерът на ПЕС Сергей Станишев предложи национален план за действие за спасяване на ТЕЦ-овете от Маришкия басейн. Заедно с премиера Бойко Борисов Станишев участва в кръгла маса, организирана от синдикатите, за бъдещето на топлоцентралите след приемането на нов регламент от ЕС, свързан с ограничаване на въглеродните емисии.
„Важно е да мислим дългосрочно за бъдещето на българската енергетика. Нужен е финансов анализ, за да знаем колко са необходимите разходи за удължаването на живота на централите. Прогнозите са за около 3 млрд. лв. Осигурихме 2 млрд. лв. за панелките, а не мислим за толкова важен сектор. Правителството има финансов екип, нека дадат предложения – чрез целеви заем през Българската банка за развитие, чрез държавна помощ, чрез други финансови източници. Сега е моментът България да започне преговорите за кохезионната политика за новия финансов период. През него ще бъдат финансирани мерки за запазване на околната среда и преобразуването на енергетиката. Не можем да оставим този важен сектор да загине. Той има икономически и социални измерения, засяга и националната сигурност“, заяви Сергей Станишев на кръглата маса.
В Стара Загора Станишев предложи и създаването на работна група, която да предложи дългосрочна стратегия за развитието на българската енергетика.
„Процедурите в ЕП отдавна са изчерпани. Пуснахме общи писма до Комисията по екология и гласуването за допускането им беше с разгромяващ резултат. Има опасност да хвърлим усилията си в грешна посока. Трябват ни конкретни стъпки: дерогации, дългосрочна стратегия за енергетиката и финансова помощ за централите.“, категоричен бе лидерът на европейските социалисти.
Форумът се проведе в залата на Общинския съвет в Стара Загора, а негов домакин бе кметът на града Живко Тодоров.
Синдикатите бият камбаната, че съдбата на българската енергетика е в опасност заради приетия от ЕС регламент за големите горивни инсталации. Българските ТЕЦ-ове не отговарят на новите европейски изисквания за нивото на въглеродните емисии. Когато този регламент влезе в сила, около 120 000 души у нас, заети в енергетиката, ще останат без работа, алармират профсъюзите. Кръглата маса е организирана в Стара Загора заради близостта на Маришкия басейн. Евентуалното затваряне на ТЕЦ-ове ще създаде социално напрежение, посочват синдикалистите. Според тях България трябва да работи за ново решение на Европейския парламент, което да отчита интересите ни и да върне документа за ново разглеждане от Европейската комисия.
19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.
Толерира се използването на кирилица.
Няма коментари към тази новина !
бТВ Синема 24 юни 21:00ч.
Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед
За вас този ден бележи началото на нова лична фаза. Ако