Свързани новини

28.11.2011 15:06

Стачка на милионерите

Видян 3771 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

4% от земеделците в България вземат 75% от субсидиите в агросектора. Това са зърнопроизводителите, които се опитват да седнат на главата на всяко правителство. Този път обаче номерът на олигархичната прослойка милионери, политически свързани с президента Първанов, не минава. И така стигнахме до уникален случай в историята на Европа. Стачкуват не бедните, а милионерите!


Протестиращи зърнари извадиха стотици трактори, комбайн и друга селскостопанска техника по пътищата на страната вчера. Те са недоволни, че парите, с които данъкоплатецът ги спонсорира, вместо да задели за образование и здравеопазване, за следващата година са по-малко.


Производителите били очаквали от европейските субсидии и националните доплащания да получат по 32 лв. на декар, сега те са намалени със 7 лева, което прави няма и 20%. Нормата на печалба в бранша обаче гони 50%, а при най-дорите е и отгоре, така че зърнарите никак не са за оплакване. Неслучайно са известни като основни потребители на чисто нови мерцедеси от магазина. Даже дребните риби имат цели автопаркове с луксозни лимузини.


Точно в 10 часа селскостопанските машини тръгнаха от бившите летищни писти до селата Тенево и Зимница. Над 300 машини ще поеха към граничен пункт Лесово. Други комбайни се отправиха да запречат границата при Капитан Андреево.


Шествие със селскостопански машини тръгна от село Труд към Пловдив и окупираха централните улици на града. Над 150 трактора и комбайна преминаха в колона като на парад. Митингът започна с прочитане на декларация на протеста, подкрепяна от членовете на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България.


Протестиращите искат не само подарци от ЕС и правителството, каквито не получава никой друг, но и облекчения за горивото, което се използва за селскостопанските машини, но и за харчливите им мерцедеси.


Не обещават обаче да свалят поради това цените, които и без друго спекулативно завишиха особено през миналата година, когато хлябът поскъпна рекордно.


Апропо, за България е по-изгодно да внася зърно, вместо да се поддава на изнудването на наглите зърнари, вдъхновени от отиващия си агент Гоце, пресметнаха веднага експерти. Никой друг бизнес не получава и досега толкова много пари. Останалите земеделски и индустриални производители се оправят както могат, което всъщност е и идеята на капитализма с неговия свободен пазар. Зърнарите обаче си искат мерцедесен социализъм.  


Снимка: БТА



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Във Фейсбук:


 

- Здравейте група! Пия билката шафран, но не знам за какво помага


 

Коментар:


 

- И аз пия ракия - без да знам за какво помага...от 36 години, най-редовно без да пропускам вечер...

към хороскоп хороскоп

водолей