16.07.2019 09:37

Семерджиев остро критикува новата здравна реформа на ГЕРБ

Видян 2854 пъти | Коментари 0
Гласували 1 рейтинг: 5.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

В профила си във Фейсбук здравният министър в правителството на Иван Костов (1997-2001 г.) Илко Семерджиев остро разкритикува новия вариант на здравна реформа, която представи здравният министър Ананиев. Най-общо тя предвижда демонополизация на НЗОК, вкарване и на частни застрахователни фондове, които ще се издържат не само от здравната осигуровка, но и от допълнителна застраховка на пациентите. 


"На днешната кръгла маса, която според Ананиев финализира дебата за "нов здравно-застрахователен модел", е представена следната "презентация", която има претенцията да регулира финансови потоци в размер на около 7.5 млрд.лв., но... няма нито едно число, разчет, прогноза, отклонения, рискове, оценка за въздействие и т.н. Ако този човек ми беше студент, щях да му пиша Слаб (2). Това не е презентация, а полюция, подигравка със здравеопазването, лекарите, пациентите, обществото. Споделям я, за да може всеки сам да си направи изводите какво имаме като "министър на здравеопазването" - поредния грандиозен провал на ГЕРБ.


Прогнозата на Семерджиев е, че достъпът до лечение ще бъде намален два пъти в резултат на замисляния модел.


"Този модел ще се отрази пагубно върху здравеопазването, а достъпът до лечение ще се намали два пъти в сравнение със сега. Ако се въведе застрахователен модел в публичните финанси, ощетени ще бъдат не само пациентите, но и здравната система като цяло, вкл. всички, които работят в сектора. Давам реален пример от практиката през 2018 г. – НЗОК е разходвала за заплати на своите служители 37 млн. лв. при бюджет 3,9 млрд. лв., което е под 1% от общия приход, докато при застрахователите в задължителното застраховане заплатите са около 11%. НЗОК няма разходи за посредници, докато при застрахователите има, и то в размер около 28%. „Други разходи“ при НЗОК са около 0,3%, а при застрахователите са над 3%. И най-важното – за щети (в случая лечение) застрахователите плащат около 58% от приходите си, докато НЗОК прехвърля към здравната система за лечение на гражданите над 98%. Това ясно показва, че лекарите, пациентите и здравеопазването като цяло ще бъдат ощетени с около 40%, т.е. с над 1,5 млрд. лв. Всички тези публични средства ще изтекат в частни джобове, защото Ананиев регламентира застрахователите да си начисляват и печалба, вкл. „дивиденти“ за мениджмънта. Характерно за застрахователните системи е и още нещо – с времето те преминават изцяло върху рискови изчисления на премиите, което обикновено повишава размера на вноските. Например в Европа единствената държава, която практикува застрахователен здравен модел, е Швейцария, и през 2015 г. здравеопазването струва на един швейцарец точно 9 818 долара (при средно около $4 500 на човек годишно в западноевропейските страни), в САЩ достигнаха $9 536 на човек, докато в България тези разходи (общо публични и частни) бяха $572 на човек. При това непрекъснато нарастване на приходите на застрахователите забелязваме и още нещо – възнагражденията на лекарите намаляват, например през 2014 г. средният приход на лекар специалист в САЩ е $284 000 годишно, а през 2018 г. спада до $214 700, което още веднъж показва, че застраховането е просто бизнес. При намаляване на доходите на лекарите всеки може и сам да прецени дали ще се подобри качеството, още повече че универсалното покритие със здравна помощ, което имаме сега, ще се раздроби на два пакета и при унищожена солидарност ще се оформят пакети за богати и само базови услуги за масовката. При лекарите ситуацията е опасна особено ако се въведе застрахователен модел и възнагражденията им паднат – очаквайте масово изселване на Запад, а у нас няма да има кой да лекува болните. Предвид недостига от над 1 млн. лекари на територията на ЕС можете да си представите какво ще се случи до година-две след „реформата“.



Етикети
, , , , ,
Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:

- Какво значи това?

Той:

- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.

Тя:

- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!

 

 

към хороскоп хороскоп

козирог