Свързани новини

08.01.2020 14:41

САЩ не искат изваждането на прокуратурата от съдебната власт, но държат на по-голяма отчетност

Видян 1839 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

     Американската страна не иска изваждането на прокуратурата от съдебната власт, но държи на по-голяма отчетност от българското държавно обвинение. Това се разбира от съвместното обобщение на заключенията от първото заседание на двустранния Стратегически диалог между правителствата на България и САЩ, който се проведе в сряда в Министерския съвет в София, предаде legalworld.bg.


 


"Сред нашите ключови приоритети са гарантирането независимите органи да запазят самостоятелността и партийната си необвързаност, разширяването на балансирания достъп до Конституционния съд и обмена на добри практики за по-голяма независимост на съдебните органи и прокурорска отчетност. Посредством това ние се стремим към укрепване на демократичните институции, което повишава вярата на хората в изборния процес и правораздавателната система", гласи обобщението в частта за укрепването на демокрацията и върховенството на закона. "Работейки съвместно, двете правителства ще продължат текущия си диалог, включително по законодателни и процедурни предложения за укрепване на българските държавни институции, така че те да бъдат по-независими, прозрачни и ефективни", пише още в обобщението, в което се изтъква и, че "САЩ и България продължават да смятат, че корупцията подкопава демократичните институции, препятства икономическото развитие и просперитет и отваря вратата за вредни влияния".


 


Първото заседание на Стратегическия диалог бе открито от премиера Бойко Борисов и Н.Пр. Херо Мустафа, посланик на САЩ в България. Представител от американска страна по въпроса за върховенството на закона е бил Пол Веки - регионален директор за Централна и Източна Европа и Близкия изток в Службата за развитие, подпомагане и обучение на чуждестранни прокурори към Департамента по правосъдие. Договореност за този диалог беше постигната на 25 ноември 2019 г. по време на срещата между министър-председателя Бойко Борисов и президента на САЩ Доналд Тръмп. Ръководител на американската делегация в София бе заместник-помощник държавен секретар за Централна Европа и специален пратеник по въпросите на Холокоста Матю Бойс, който замени в последния момент Дейвид Хейл, заместник-държавен секретар на САЩ, който не пристигна у нас заради събитията в Близкия Изток.


 


САЩ настояват България да не си сътрудничи с Китай при изграждането и въвеждането в експлоатация на 5G мрежи у нас


 


От съвместното обобщение се разбира още, че САЩ настояват България да не си сътрудничи с Китай при изграждането и въвеждането в експлоатация на 5G мрежи у нас. Ето какво се казва по този въпрос:


 


Вземайки предвид факта, че безопасните мрежи за безжична комуникация от пето поколение (5G) ще играят съществена роля както за бъдещия просперитет, така и за националната сигурност, Република България и САЩ декларираха желанието си да засилят сътрудничеството си по 5G. И двете страни подчертаха необходимостта от развитие, разполагане и комерсиализация на 5G мрежи на основата на принципите за свободна и честна конкуренция, прозрачност и върховенство на закона. Защитата на тези комуникационни мрежи от следващо поколение от пробиви и манипулиране, както и гарантирането на неприкосновеността и личните свободи на гражданите на Република България и САЩ е от съществено значение, за да се гарантира, че нашите граждани ще имат възможност да се възползват в пълна степен от невероятните икономически възможности, възникващи благодарение на 5G.


 


Република България и САЩ подчертаха важното значение на това да се насърчава участието на пазарите за 5G на изпитани и надеждни доставчици на мрежови устройства и софтуер и доставчици на услуги, като се вземат предвид оценките за рисков профил, както и да се насърчават рамки, които поощряват максимални усилия за защита на 5G мрежите от нерегламентиран достъп или намеса. (САЩ разглеждат Китай като ненадежден партньор при разработването на новите 5G мрежи, вкл. и като заплаха за националната сигурност на съответната държава, която би ги експлоатирала - бел.ред.)


 


Република България и САЩ освен това отчитат, че доставчиците на 5G следва да предоставят продукти и услуги, които спомагат за иновации и насърчават ефикасност. Тези продукти и услуги освен това би следвало да спомагат за честна конкуренция и да насърчават свързаните надолу по веригата индустрии при максимален брой участници на пазара, където това е технически възможно.


 


 


 


 



Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Тя го вижда да си стяга куфарите и пита:

- Какво значи това?

Той:

- В Южните морета има един остров, където мъжът като прави секс с жена, му дават 25 евро.

Тя:

- Ха, тогава и аз ще дойда, да те видя как ще изкараш с 25 евро на месец!

към хороскоп хороскоп

водолей