Свързани новини

06.10.2014 09:30

Пробвах и вече ще гласувам само машинно

Видян 1231 пъти | Коментари 0
Гласували 0 рейтинг: 0.0000
много слаба слаба добра много добра страхотна

В Първа секция на София, разположена в столичното 6-о училище на улица 6-и септември, баш срещу главния вход на МВР, гласувахме машинно. Не зная дали, ако не бях проявил интерес към устройството и възможността да го пробвам, щяха да ме поканят. Но всички в комисията бяха безупречни. Първо се гласува традиционно, после човек взема личната си карта – в противен случай, казаха, бюлетината щяла дасе окаже невалидна. А чак накрая, който иска, отива до малкото апартаче, сгушено в кашона си край черната дъска на класната стая, заета от секцията. Човек просто натиска тъч-скрийна на номера, който е избрал. След това отива на „гласуване”.


Екранът светва отново с изписано името на съответната партия, за която сме дали вота си. Ако потвърдим, той вече е зачетен от системата. Изчаква се малка бележка – нещо като квитанциите, които тотото въведе напоследък. Тя се сгъва и се пуска в мини урната, която събира гласовете от машинния – в нашата комисия го наричаха „електронен”, вот. Това вероятно се прави за сверяване на данните от гласуването с апарата. Така, поне според мен, шашмите са изключени – дори техниката да бъде разбъзикана, бележките ще покажат евентуална измама. Гласът няма как нито да се скрие, нито да се грабне от другиго, нито пък бюлетината да се драсне и да се направи по този начин невалидна, както става с класическото гласуване.


Ако наистина от експериментално стане обичайно, вече ще давам своя вот само машинно. То е по-бързо, по-интересно, на всичкото отгоре пести хартия, а значи и природа, което при засилената сеч в родните гори си е много съществено.


Борис Ангелов




Добави в:

Facebook facebook.com

19min.media си запазва правото да изтрива коментари, които не спазват добрия тон.

Толерира се използването на кирилица.

Няма коментари към тази новина !

RSS

Най-нови

реклама

към тв програма тв програма

бТВ Синема 24 юни 21:00ч.

Отново на 17 2009 г. ‧ Комедия/Фентъзи ‧ 1 ч 42 мин

Режисьор: Бър Стиърс Американски актьор
В ролите: Зак Ефрон Майк О'Донъл Матю Пери (Майк О'Донъл) Матю Пери Майк О'Донъл Лесли Ман (Скарлет) Лесли Ман Скарлет Томас Ленън (Нед) Томас Ленън Нед

виц на деня

Детето на японка и българин е странна комбинация: Много му се работи, ама го мързи да стане.

към хороскоп хороскоп

овен

Още в началото на деня може да почувствате

Сякаш служебните дела са поели властта над живота ви днес. Разбира се, важно е да свършите всичко и то по най-добрия възможен начин, както само вие можете, но не забравяйте и другите области на живота. А те могат да са много, много вълнуващи. Не се страхувайте да се срещнете с вътрешната си същност, това може само да ви направи по-силни и по-цялостни. Още в началото на деня може да почувствате, че околните